Над 150 милиона лева за лекарства над заложеното в бюджета си за изминалата 2016 г. е изплатила НЗОК. Това става ясно от справка на фонда до Zdrave.net. В нея е посочено, че за периода януари-декември 2016 г. общата сума, която е платена за медикаменти, възлиза на 991 103 040, от които 290 милиона са за онкопрепарати. В бюджета на здравния фонд по това перо за миналата година бяха заложени 750 926 000 лв., от които 210 млн. за лекарства в онкологията.
Заради договорените отстъпки с фармаиндустрията обаче реално платеното от фонда през 2016 г. е 905 178 205 лева, което е със 155 милиона повече от заложеното. За изминалата година фармацевтичните компании са върнали в бюджета на касата 85.9 млн. лв., докато през предходната 2015 г. тази сума е била 43.4 млн. лв. Но дори и те не помогнаха на здравния фонд да се вмести в предвидените в бюджета си средства.
Припомняме, през изминалата година на няколко пъти резервът на НЗОК беше отварян, за да бъдат разплатени непрекъснато нарастващите харчове за лекарства. Това се случваше на фона на наложените лимити на болниците, които до края на годината работиха при условия на ограничения в бюджетите си. Едва в края на 2016 г. под заплахата на БЛС за завеждане на дела, касата взе решение за разплащане на 19 милиона лв. отчетена надлимитна дейност на лечебните заведения, която бе за периода април-ноември. Неразплатена обаче остава тази от 2015 г., която е над 51 милиона лв.
Тенденция за преразход при лекарствата се очертава и за тази година, защото заложените средства в бюджета на фонда по перата за медикаменти са по-малко от реално изразходваните през 2016 г. Законът за бюджета на здравния фонд за 2017 г. предвижда 225,5 млн. лв. за онкомедикаменти при похарчени 289,7 млн. по това направление година по-рано. Общата сума за лекарства, планирана за тази година, е 798 милиона лв. при изразходвани през 2016 г. 905 милиона.
Заради непрекъснатия ръст на харчовете за медикаменти НЗОК обмисля въвеждане на по-стриктен контрол в тази насока.
„Разчитаме най-вече да засилим контрола по отношение на лекарствата, тяхното изписване и най-вече на скъпите лекарства“, посочи наскоро пред БНР подуправителят на фонда д-р Димитър Петров. Той допълни, че ще се използва „целия законодателен арсенал“ в насока по-стриктен контрол над медикаментите. „Аз лично мисля, че касата трябва да започне да ползва много повече оценката на здравните технологии и за лекарства със съмнителна ефективност да иска такива оценки, тъй като те се правят от една година и повечето медикаменти не са минавали такава“, обясни той, като допълни, че ще бъде засилен контролът на използването на лекарствата най-вече в онкологичните болници, тъй като там разходите постоянно растат. „Ще бъдем по-настоятелни в отстъпките на нови медикаменти, които влизат, тъй като те са най-скъпите и обикновено са най-непредсказуемите като разход“, заяви още д-р Петров.