Председателят на Националното сдружение на частните болници Красимир Грудев пред Zdrave.net за реформата в здравеопазването и очакванията му за новата 2020 г.
Г-н Грудев, какви са очакванията Ви за здравеопазването през 2020 г.?
Това, което предложихме в Рамковия договор, който за съжаление още не е публикуван, ще бъде една малка стъпка към правилното финансиране и организиране на здравеопазването в България. Имам предвид актуализирането на цените на клиничните пътеки и някои процедури, въвеждането на някакъв ред в тяхното остойностяване, макар че за реално остойностяване изобщо не можем да говорим. Никой не го е направил досега, въпреки че сме предлагали своята помощ, защото имаме богат опит и огромен статистически материал, който може да бъде използван. Добре е, че все пак възприеха нашите предложения да се вземат готови модели и да се приложат.
Министър Ананиев заяви, че не се е отказал от цялостна реформа на здравноосигурителната система. Смятате ли, че може да се стигне до консенсус и реформата наистина да се случи?
Не, в това отношение не съм оптимист, защото разговорите за реформа бяха стартирани преди почти две години с инициативата на министерството, на Партньорство за здраве. На много срещи ходихме, много идеи обсъждахме, конкретни предложения давахме и нямаше никакъв ефект. Не се съмнявам в желанието на министъра да се реформира системата чрез въвеждането на нови играчи на здравноосигурителния пазар. То беше декларирано, беше презентирано, но никакви конкретни постъпки не последваха. Липсата на оптимизъм при мен идва и от факта, че не е изяснен статута на здравните застрахователи. Мисля, че та са много далеч от това, което предлага министърът, защото никой не би купил котка в чувал. Няма как да им кажат: вие ще лекувате едни хора, а тези хора да нямат индивидуални партиди, да не се знае кой какво внася за тях и с какво разполага съответния застраховател, за да може да плати и да си направи актюерските изчисления и ми се струва, че нещата все още са в много, много суров вид, даже и преди старта. Условията на стартирането въобще не са известни.
По повод изкуствения конфликт между лекари и застрахователи, защото те са хора с много ясно практическо мислени и искат да могат да гарантират лечението на своите клиенти, се надявам те да могат да дадат някои идеи, които да можем да обединим заедно с идеите и на другите болнични асоциации и да ги предложим на министъра.
Едно от нещата, които бяха решени миналата година, беше начина на заплащане на надлимитната дейност за предходните години. Смятате ли, че това гарантира, че проблемът ще бъде решен за всички болници, на които Касата дължи пари?
Вие много добре знаете под какво условие става това. Отделените 12 млн. лв. са само са само за тези, които са осъдили НЗОК на трета инстанция. Ако те е осъдил съда на трета инстанция и да не искаш да платиш, нямаш особен избор. Викам ЧСИ, запорират ти сметката и плащаш като поп, както и се е случвало в миналото. Това е стъпка, направена по принуда. Касата е поставена до стената при такива обстоятелства и за да не издънят надзорниците бюджета, защото тепърва ще става въпрос за все повече пари, а не само за 12 млн. лв., трябва да си сложат предпазно клапанче, за да не пострадат лично като взимащи решение. Представете си, че въпросните 160 млн. лв., макар че от тях 50-60 млн. лв. трябва да се платят по извънредни съдебни разноски, не са предвидени в бюджета. Това е много сериозна сума.
За съжаление, въпреки нашите опити да убедим НЗОК, че това така или иначе трябва да се случи, то не се случва. При една от срещите с министъра и Жени Начева, когато поставихме въпроса за изплащането на надлимитната дейност за предните години, те обясниха, че трябва да се плати първо на чуждите каси и ако сега им бъде платено, тази година ще можем да дишаме спокойно. Добре, но това не е позиция, която може да бъде приветствана от болниците. Не може нерегулираните отношения с чуждите каси да се отразяват на нашите регулирани отношения. Те решават да се плаща на чуждите каси и то приоритетно, точно, защото знаят, че там няма никой да им опрости задълженията и ще ги осъди много бързо и с много тежки последици, а в същото време не плащат на българските изпълнители на медицинска помощ – това е некоректно, неетично и несправедливо.
Това не означава ли, че българските болници са дискриминирани спрямо чуждите каси?
Категорично е така. Определено има дискриминация в това отношение. Но не е само това –извънредните разходи, които се правят за лекарства, независимо че са необходими, също са надлимитна дейност. Това са бюджетни пера, които са превишени. Там Касата плаща без изобщо да се замисля, даже и приоритетно, докато надлимитната дейност в болничните заведения не се плаща изобщо и се стига до съдебни спорове. Същото е и по отношение на чуждите каси - там не е ясно кога и какви разходи ще бъдат направени и обикновено надхвърлят многократно предварително заложеното, защото се появяват случаи, в които не може да се откаже, лечението на Запад е много по-скъпо, но там се плаща, защото няма къде да отидат.
В НРД е записано, че освен, че се увеличават цените на клиничните пътеки, се намаляват и обемите за дейност.
Идеята за намаляването на хоспитализациите е, че има много излишни хоспитализации. Изрично подчертавам излишни, а не фалшиви, защото трябва да ги отграничим. Безспорно има и фалшиви, но това трябва да се преследва с цялата строгост на закона. Излишните хоспитализации идват от несъвършенството на здравната система и то точно от липсата на възможност хората да получават адекватна медицинска помощ на ниво извънболнична помощ. Никой не иска да лежи по болници, защото му е много приятно. Ако бъдат намалени излишните хоспитализации, по естествен път ще бъдат увеличени и цените на клиничните пътеки.
От началото на миналата година до момента Университетска болница „Канев“ е инвестирал ...
На 10 октомври светът отбелязва Деня на зрението, чиято цел през тази година е да се насочи внима ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
ала бала, тоя ни гледа и ни казва вие сте глупаци и мога да ви говоря каквото си искам - та, ако намалим броя кебапчетата в порцията с дадена цена , то цената на всяко ще се вдигне по отделно и това ще ни направи щастливи.....щурак, никой не се интересува от бройките а парите всеки месец.....като намалиш бройките и вдигнеш цената им,пак ще имаш същият бюджет, дето и сега касата кръв пикае като го плаща
Ако нямат изгода и печалба въз основа не на проведено лечение а измами с хоспитализации ,нямаше да има толкова частни болници .Решава някой който има информация строи блок ,нарича го болница с нужните връзки и почва голямото крадене .Народа още по болен а болници на път и през път ,а общинските болници който наистина лекуват тежко-лежащо болни по 10 дни и повече тънат в мизерия ,а другите тарикати по 3 дни най-скъпите пътеки и всички знаят много добре за схемичките и нищо само констатират. Дайте решение
Дечев: Заради лобизъм НЗОК заплаща лекарства за частни болници на 7 пъти по-висока цена ----> https://darikradio.bg/dechev-zaradi-lobizam-nzok-zaplasta-lekarstva-za-chastni-bolnici-na-7-pati-po-visoka-cena.html
Реформата е много проста-щом ползваш болнична помощ си плащаш ва касата на болницата а после ти осребряват фактурата от осиг.фонд или НЗОК.Тогава рязко ще намалеят фалшивите хоспитализации.Питам шефовете на ЛЗ какво значи да изпишеш пациента сутринта и след обяд да го приемеш по спешност по друга КП.? Това се нарича точене на кадата нали?Има пациенти,които са лекувани по 8-10 пътеки за няколсо месеца. Самият пациент не се интересува от финансовите игри на болниците,той си мисли,че му е без пари,защото вноска от 23лв.месечно за здлаве си е без пари.Ех,тук риформите са само предизборни обеканшя!
Тоя Грудев голям палячо. Тъп та вдлъбнат. Излишните хоспитализации , не били фалшиви !!! А, ако оперираш някой без да има нужда от операция , какво е ?Това е престъпление , бе галфон. А , плащането към чужди каси е защото български граждани са се лекували и са ползвали здравни услуги , не марсианци .А след като се говори за излишни хоспитализации, откъде тоя гьонсуратлък за плащане на отчетена в повече дейност .Тея тикви не могат да си вържат гащите , тръгнали частни болници да управляват .
Логично е при по-високи цени на КП с по-малко хоспитализации ще се стига до лимита на болницата и така ще намалеят хоспитализациите, или ще се вдигнат надлимитните, които не се плащат.
Това ще облагодетелства някои държавни болници, които и сега нямат бюджетни ограничения и ще затрудни достъпа до другите болници. Има специалисти за коита за операция се чака с месеци, сега ще се чака още повече. Ще се облекчи достъпа до тези болници и специалисти които не са търсени и затрудни при добрите. Така не се постига нито достъпност, нито качество.
Принципът е справедлив- който не иска да чака-плаща,който не иска да плаща-чака.
Гледай ние да не ти го начукаме в шльокавицата.Безплатно.
Da vi go nachukam na vsichkite s pogovorkite barabar!
Който не иска да среща мечката, редовно се профилактира със здрав разум и дух:) Ако се разболее, пътища много. "Кога се обърне колата - пътища много." Всеки е длъжен да цени собственото си здраве, да го пази и полага грижи за него. "Здрав дух в здраво тяло."
Срещала ме е мечката. И съм си плащал където трябва и на когото трябва и колкото трябва за здраве.Който не иска да плаща ще се лекува не при светилата, а при обикновените доктори.
Само,че болестите не чакат,мой човек.Бай бабо да не те срещне мечка,че друга песен ще запееш.
Ако се увеличат цените на клиничните пътеки, биха се намалили излишните хоспитализации.
Господин Грудев,как бихте коментирали,редакцията на последното Ви изречение, така:"Ако бъдат увеличени цените на клиничните пътеки,излишните хоспитализации,ще се намалят по логичен и експертен път"
Ако бъдат увеличени цените на клиничните пътеки е по- логично удвоените сега хоспитализации да се утроят . Друг е въпросът , че парите от намалени хоспитализации не трябва да постъпват в болниците , а в доболничната помощ , където ще се обслужват същите тези пациенти . Така че има много основания това да не се прави предварително и даже изобщо .