Д-р Катерина Бояджиева завършва медицина в Медицинския факултет на СУ "Св.Климент Охридски" през 2021 г. Започва работа в Клиниката по ендокринология и болести на обмяната в УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ", а от 2022 г. е специализант в същата клиника.
Д-р Бояджиева, как решихте, че искате да се посветите на медицината? Кое предопредели този Ваш избор? Изиграха ли роля семейството, училището, приятелката среда?
Не мога да определя точния момент, в който реших, че искам да се занимавам с медицина. От дете винаги съм се възхищавала на лекарската професия. Може би роля в избора ми изигра също и дядо ми, който е искал да бъде лекар, но не е имал тази възможност. Родителите ми бяха изненадани от моя избор, тъй като аз съм първият лекар в семейството ми, но ме подкрепиха и са щастливи, че мога да помагам на хората.
Кои са Вашите преподаватели, на които дължите най-много за формирането си като личност и лекар?
Важна роля изиграха г-жа Тренева и г-жа Димитрова, учителките ми по биология и химия, които ме подготвиха за кандидатстудентските изпити. За професионалното ми израстване значима роля изиграха разбира се и преподавателите ми в университета. Признателна съм на абсолютно целия екип на Клиника по ендокринология на УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“- от началника доц. Попова, през всеки един от лекарите и сестрите. Не е имало човек от екипа, към когото да съм се обърнала за помощ или съвет, и той да не се е отзовал.
Разкажете за първите си стъпки като специализиращ лекар. Как избрахте специалността, какво Ви привлече в нея? Кое беше най-трудното в началото?
По време на следването си проявих интерес към вътрешните болести. Избрах ендокринологията, защото е изключително интересна и логична. Тя е много комплексна специалност, която изучава хормоналния баланс в човешкото тяло.
Започнах работа в разгара на COVID пандемията. В началото ми беше много трудно, но за времето, което работих в COVID отделението, натрупах безценен опит и получих много практически съвети от по-опитни колеги.
Кога разбрахте, че изборът Ви е правилен? Кои бяха за вас първите знаци, че сте на мястото си и искате да се развивате професионално точно в тази посока?
С всяка преодоляна трудност разбирам, че това е моето призвание и съм направила правилния избор.
Кои теми и проблеми във Вашата клинична област се предмет на особено интерес за Вас, как виждате перспективата за себе си като млад специалист?
Все още ми предстои дълъг път, но професионалните ми интереси са свързани с метаболитните нарушения, затлъстяването и диабетологията. Надявам се да стана специалист, който помага на пациентите си и на когото те могат да разчитат.
Имате ли участия в научни форуми, публикации в научни издания – самостоятелно или в екип?
Миналата година заедно с д-р Сидова, която също е част от екипа на Клиниката по ендокринология, подготвихме клиничен анализ на пациенти със затлъстяване, преминали през нашето отделение, и метаболитно-асоциираната чернодробна стеатоза. Представихме анализа на Националния конгрес на младите гастроентеролози. Надявам се за в бъдеще да имам възможност да участвам в още научни форуми.
Вече имате наблюдения от хора с наднормено тегло и затлъстяване, какво е вашето впечатление - търсят ли навреме квалифицирана помощ или все още в обществото ни има нагласи за самолекуване с измислени диети и търсене на мнение от "специалисти" без необходимата квалификация?
Наднорменото тегло и затлъстяването са сериозен здравен проблем. През последните години те придобиха размерите на пандемия. Основните причини са нездравословното хранене, липсата на физическа активност и хроничния стрес. Затлъстяването увеличава риска от развитие на захарен диабет тип 2, сърдечно-съдови, ставни и репродуктивни заболявания. Както при повечето заболявания, така и при затлъстяването хората търсят късно лекарска помощ.
Често при нас в клиниката идват пациенти, на които неправилно са назначили или по собствена инициатива са прилагали медикаменти за отслабване и съответно имат тежки странични ефекти. Макар тези медикаменти да имат изключителни ползи, тяхното изпозване не по предназначение крие значителни рискове. Именно заради това винаги трябва да се прилагат след консултация със специалист. Друга често срещана грешка са силно рестриктивните диети, които имат йо-йо ефект и също така могат да доведат до хранителни разстройства.
Според мен важна роля имат общопрактикуващите лекари, които трябва обърнат внимание, че пациентът има проблем с теглото и да го насочат към специалист ендокринолог, който да назначи необходимите изследвания и съответното лечение.
В личен план кои са любимите Ви занимания за свободното време – любими книги, филми, музика, дестинации за пътешествия, хоби?
През свободното си време обичам да излизам с приятели, да тренирам и да пътувам в България и в чужбина. Обичам да опознавам нови места и различни култури. Харесвам да чета криминални романи и трилъри, но покрай дежурствата в болницата не ми остава много свободно време. Също така обичам да слушам музика, това ми помага да се справя със стреса. Голяма моя страст са пътешествията. Обожавам да пътувам и да опознавам нови места в България и чужбина. Тази година имах възможност да посетя Шри Ланка и да се докосна до съвсем различна култура.
Кое е любимото Ви време от денонощието – онези часове, в които обичате да оставате сама със себе си, да размишлявате, да мечтаете?
Любимото ми време са вечерите, когато е тихо и спокойно.
Кои етични принципи се стремите да спазвате винаги и на всяка цена в общуването си с пациенти и колеги?
За мен най-важни са честността и уважението, както към пациентите, така и към колегите.
Какво цените най-много в колегите си, в екипа, с който работите?
В колегите си ценя най-много добротата, всеотдайността и готовността да помогнат на пациентите. Работата в колектива е много сплотена. След 10 години си се представям като специалист-ендокринолог, надявам се с колегите ми да продължаваме да работим заедно и да помагаме на пациентите.
Как виждате развитието си като специалист в близко и в по-далечно бъдеще?
Планирам кариерното ми развитие да продължи в България. Бих искала да помагам на хората тук. Надявам се да завърша успешно специализацията си, да продължа да се усъвършенствам като специалист и с времето да успея да изградя лична връзка и доверие с пациентите.
Добре захаросано...
Поредната реклама на умно красива пръдла
След няколко години в кочината, наречена “медицина в бг”, ще помъдрееш.
Не си губи младостта и хубостта ,колежке тук.
Двама американски учени – Виктор Амброс и Гари Рувкун, са удостоени с Нобеловата награда за ...
„Пренасочването на пациентско досие от една ТЕЛК комисия към друга се правеше при лип ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Д-р Стоилка Туфкова: За мен е гордост да съм част от екипа на първия акредитиран симулационен център у нас от създаването му
06.10.2024 10:27:43 Невена ПоповаД-р Вера Мегданова: Дори и в най-трудния момент трябва да търсим позитивния ракурс
29.09.2024 10:55:40 Невена ПоповаД-р Радостина Дупаринова: Най-важните качества, на които се учим в клиниката, са принципност и дисциплина
23.09.2024 09:45:39 Невена Попова