!
Четвъртък, 30 Октомври 2025
07
окт
3

НЗОК чака още 500 млн. лв. от отстъпки за лекарства



„До края на годината остават да съберем като отстъпки за лекарства около 500 млн. лв. Имаме отчета към м. август, но по-голямата част предстои да бъдат събрани, включително и нашето общо желание е да съберем отстъпките и за последното тримесечие на 2025 г.“ Това казва членът на Надзорния съвет на НЗОК Кирил Ананиев по време на заседанието на Надзора, проведено на 29 септември, сочи стенограмата от него.

По думите му е вече е създадена необходимата организация, за да може да се прави ежедневен и ежеседмичен контрол по отношение събирането на отстъпките за лекарства, които трябва да постъпят в бюджета. „Независимо от това обаче притесненията остават, поради което трябва да продължим и да задълбочим този контрол по събиране на отстъпките“, казва още Ананиев.

Той коментира отчета за текущото изпълнение на бюджета на НЗОК към 31 август 2025 г. като подчертава, че от него не става ясно как ще бъдат решени дефицитите в отделните плащания. „За здравноосигурителни плащания за медицински изделия, прилагани в болнична помощ, като в материала е записано, че прогнозния недостиг, формиран на база на заявения размер на плащанията за дейност м. юли 2025 г., се очаква да бъде 22 659 700 лв. След това се прави следният извод: „недостигът на средства може да бъде компенсиран от формиран остатък на средства към 31.12.2025 г. от други направления на плащанията с решение на Надзорния съвет на НЗОК за вътрешно-компенсирани промени“. В кои направления и какъв ресурс – не е посочено“, казва Ананиев.

Според директора на дирекция „Бюджет и финансови параметри“ на Здравната каса Ганка Аврамова в отчета към 31 август 2025 г. все още не е ясно какви ще са оставащите средства. Конкретни числа могат да бъдат предложени след 30 септември, уточнява тя.

Стенограмата от заседанието може да видите тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
nhpu

Гост 07.10.2025 22:24:04

Мавърът се грижи и за лекарствата. Идеален е. Да е жив и здрав и още дълги години да се грижи за правилно разходване на средствата на НЗОК и събирането на плащанията от фирмите.

Гост 07.10.2025 17:02:34

Мавърчето се грижи правилно за медицинските изделия, нали г-н Доцент?

Служител 07.10.2025 13:17:26

Ганка пак ще омотае нещата!


Всичко за коронавируса
Още новини
2,4 млн. хоспитализации и 2 млн. амбулаторни процедури планирани в бюджета на НЗОК
30.10.2025 17:32:10

2,4 млн. хоспитализации и 2 млн. амбулаторни процедури планирани в бюджета на НЗОК

2,4 млн. хоспитализации по клинични пътеки и 2 млн. клинични и амбулаторни процедури за здравноос ...

Близо 18 800 смъртни случая от онкозаболявания регистрирани у нас през 2022 г.
30.10.2025 17:12:15

Близо 18 800 смъртни случая от онкозаболявания регистрирани у нас през 2022 г.

По данни на Globocan през 2022 г. у нас са регистрирани близо 18 800 смъртни случая в резултат на ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...