„Решението, което взе парламентът за заплатите на медицинските сестри, ще взриви системата. Много се съмнявам, че тези мерки ще доведат до резултат“. Това заяви пред Bulgaria ON AIR адв. Свилена Димитрова, председател на Българската болнична асоциация (ББА).
Тя бе категорична, че на практика по този начин едно много добро намерение се извращава заради подхода – главно заради факта, че решението е взето без депутатите да са се вслушали в мненията на неправителствените организации.
„Когато казваме, че това е национален приоритет, трябва да се вслушваме във фактите, които изнасят специалисти от сектора, а не правим да правим събития и новини и да се вземат показни решения. Допълнително всички други мерки, които трябва да бъдат взети, за да бъде работеща тази стратегия, не ги виждаме написани“, каза адв. Димитрова.
Тя подчерта, че цифрите, посочени в решението, са невъзможни за постигане, а освен всичко друго в него не се говори изобщо за останалите медицински професии, които „също не са в цветущо състояние“.
„Финансирането в здравеопазването е много специфично. И всъщност лечебните заведения, било то за болнична или извънболнична помощ, формират своите заплати въз основа на приходите, които имат, както и на разходите“, посочи юристката.
По думите ѝ този подход на парламента вреди на цялото медицинско съсловие.
Свилена Димитрова призова да обърнем поглед и към случващото се в другите страни, защото в цяла Европа има недостиг на медици и „държавите си ги крадат една от друга“, а движението на кадри е от Изток на Запад.
Според председателката на ББА огромен проблем е, че няма кандидати за тази професия и нашата политическа класа трябва да осъзнае това, като помисли за общото повишаване на качеството на живот, за решаването на демографската криза и за възможностите за работа у нас на специалисти от чужбина.
„За да направим една професия привлекателна, трябва да помислим за това, което излиза в проучванията – каква е средата, в която работят хората, как могат да се развиват. От години ние изнасяме такива данни пред политиците. Ние трябва да видим какво се случва в другите държави, които имат подобни на нашите проблеми“, подчерта председателката на Българската болнична асоциация.
Адв. Димитрова засегна и темата за надлимитната дейност, която отчитат болниците напоследък. Тя бе категорична, че не би трябвало да има деление между болниците на частни и държавни, а там, където има ръст с над 50%, да бъдат извършени проверки.
„Завишаването на контрола от Касата е от ключово значение“, категорична бе председателката на ББА.
За всички е ясно, че нашето първенство не може да се мери във финансов аспект с големите западноевропейски шампионати, а дори и с повечето първенства от Централна Европа. Ограничени от финансовите си възможности, понякога е трудно за нашите отбори да привлекат наистина качествени чужденци, но все пак да се каже, че индивидуална класа в нашето първенство отсъства би било погрешно. В българската Първа лига има играчи, които определено можем да кажем, че получават солидно възнаграждение. Такива за настоящия сезон са: Матиас Фаетон – 35 000 евро на месец Руан Секо – 35 000 евро на месец Дюкенс Назон – 30 000 евро на месец Юрген Матай – 30 000 евро на месец Ноа Сонко Сунберг – 25 000 евро на месец Тобиас Хайнц – 20 000 евро на месец Ивайло Чочев – 15 000 евро на месец Рикардиньо – 10 000 евро на месец Ивелин Попов – 8 000 евро на месец
Колега, хайде стига копи пейст на този текст. Наизуст го научихме. Предложение към модераторите на този сайт (ако изобщо има такива съдейки по това какви коментари позволяват да бъдат публикувани) - следващия път смело трийте текста на Гост 09.08.2024 18:45:57 Или го питайте какво предлага, защото няма нищо по-лесно от критикарстването. Дай предложения байно, а не седейки на дивана да натискаш клавиатурата
Ако те дразни истината, не го чети бе, колега!
ДА ПРЕМАХНАТ ОБЩИНСКИТЕ БОЛНИЦИ КАТО ТЪРГОВСКИ ДРУЖЕСТВА,И ДЪРЖАВАТА ДА ФИНИНССИРА СЕСТРИТЕ АКО ИСКА ДА ИМА ОБЩИНСКИ БОЛТИЦИ.нЯМЯ КАК ДА СЕ ИЗДЪРЖАТ МАЛКИТЕ ОБЩИНСКИ БОЛНИЦИ.
Хахаха, проблемът е, че когато акушерката почне да взема обявените 2500, на доктора заплатата трябва да стартира от 5000! За това треска ги тресе болничните шефове, които сега лапат пари на поразия. Тогава пак ще лапат, но полови органи.
Ти не гледай болнични шефове ,които са политически назначения. Гледай 95% от лекарите ,които не могат да докарат дори онези 7евро на час ,които са минимумът в ЕС ако наемеш общ работник с основно образование. НИКОЙ В ШИБ@НАТА ВИ българия от лекарите не може да стигне днес тази тарифа- 7евро на час задължителна в ЕС....... Вижете какво скапано общество сте и защо заслужено няма да имате лекари скоро.
БЛС мраззи сестрите!
Боклуците от парламента просто ще натресат на болниците да покачат заплатите без при това болниците да имат по-високи приходи за да го направят. Ето това ще се случи. Скапаната политическа клоака НЗОК не е изчислила вече 25 години точно и честно труда на медицинския персонал и подхвърля някакви мизерни плащания, които са 22 пъти под тези на Австрия за здравеопазване на година. Скапана кална съветска дупка коткаща гнилия пролетариат да ползва ама без да плаша реалните параметри на една здравна система. Позор за тази фалшива европейска държава останала си гнусен про-съветски путинов кенеф с подритнато комунистическо здравеопазване
Да така е заплати като на Милка 5 000 плюс за дрехи, представителни че иначе няма да е красива прабаба на м.с. перво за нея до памперс и после ще го мислим.
Ама какво се изказват един през друг за причините, вместо потърпевшите. Т.е. медицинските сестри. Най- голямата причина за отлив е безумно ниската заплата, натовареността. Трябва да се увеличат ЗАПЛАТИТЕ! Не да се пробутват теории за образованието, та да отидат пари в сметката на ФОЗ и тем подобни. ДОСТОЙНИ ЗАПЛАТИ! Това е единственото решение!