„За да има стандарт по съдебна медицина, преди това трябва да се промени Законът за лечебните заведения – това е основният закон, в който се казва, че трябва да има стандарти, а в него по неясни причини е пропусната специалността съдебна медицина“. Това заяви пред БНТ адв. д-р Мария Петрова, специалист по медицинско право.
Тя бе категорична, че предлагания в момента проект за стандарт по съдебна медицина е много хаотичен и дава неграмотно изработена правна рамка, която ще направи дейността на съдебните медици невъзможна.
„В момента това, което се прави, е едно мъртво раждане, раждането на една мъртва наредба, която няма как да има своя правен живот. Отделно от това, ако текстовете в нея бъдат приети, ще създадат много повече проблеми, отколкото е настоящото висящо положение при липсващ стандарт“, каза юристката.
По думите й това е пример за „пожарно законодателство“, а то не води никога да нищо хубаво.
От своя страна съдебният медик доц. Александър Апостолов, председател на Българското дружество по съдебна медицина и главен координатор на Експертния съвет по съдебна медицина и деонтология към МЗ, подчерта, че намира логика в предложението у нас да се помисли за въвеждането на стандарт за писане на стандарти, като се унифицират изискванията по списването им.
По думите му в професионалните среди на съдебните медици вървят обсъждания на сега предложения вариант, като мненията са разнопосочни – някои смятат, че той не може да бъде приет в този му вид, други казват, че може да се работи над така предлагания текст и той да се поправя и допълва.
Адв. д-р Мария Петрова бе категорична, че не трябва да се прави компромис, а първо да се промени Законът за лечебните заведения. „Ако ще се прави стандарт за писане на стандарти, трябва да се има предвид, че имаме действащ Закон за нормативните актове, ясно се знае какво е подзаконов нормативен акт и всеки юрист знае това“, репликира тя.
Юристката бе категорична, че нито дефиницията на специалността в предлагания стандарт е вярна, нито разделите на специалността отговарят на действащото положение.
„У нас има твърде малко съдебни медици, които работят в ужасни условия и без правна рамка на дейността им. В същото време ние създаваме нещо, което е или твърде утопично, или твърде имагинерно, което по никакъв начин не може да бъде покрито в тяхното ежедневие“, каза адв. Петрова.
Според доц. Апостолов у нас от години има проблеми, неатрактивно заплащане, недостатъчна техническа обезпеченост, а съдебните медици са не повече от 60-65 в страната, в това число пенсионираните, които не са малък процент.
„Освен това те са неравномерно разпределени в големите градове – София, Пловдив и Варна разполагат с относително достатъчен персонал. Но Плевен и Бургас не разполагат, а в 2-3 области няма желаещи да бъдат обучени и да останат на работа в болниците там“, каза той.
Председателят на дружеството на съдебните медици информира, че са отправили покана към световноизвестния експерт по съдебна медицина от Португалия проф. Дуарте Нино Виейра и очакват той да сподели опита и добрите световни практики с идеята те да намерят място и в българския стандарт на специалността.
„Не трябва да се бърза, а да се обмисли всичко“, заключи доц. Апостолов.
Да извадим от анонимност съдебните лекари, тази специалност да не бъде апокрифна, тези специалисти да получат сериозна заплащане и сигурна работна среда, защото ако съдебните лекари спрат да работят, правораздавателната система ще блокира – дела за застраховки, ПТП, това, което обществото нарича „лекарски грешки“, телесните повреди, убийствата, всичко ще бъде блокирано, посочи адв. Петрова.
Каква е майка и?
Питайте Фидел. Той изпълнява волята на...
Майката на това момиче къде работи? Кой я назначи и защо?
Хаотична е главичката на това момиченце дето иска да е всичко, а е само едно друго
Всички стандарти са хаотични! Проблемът е в Правната дирекция на МЗ, която се ръководи от Христина Гетова, която е полу-юрист, полу- секретарка. Амбициозната калинка на Красимир Гигов.
Марийка Петрова просто получи публика. Пипа там дето не разбира нищо, щото нослето й вирнато до небето.
Не прави добро впечатление, че само завършила медицина адвокатка дава оценки за медицинска специалност. Самочувствието.....