„В последните дни въпросът за изискването на „зелен сертификат“ за достъп до Народното събрание се обсъжда от специалистите по конституционно право и повечето от тях са на мнение, че така приетото решение на парламента не позволява депутатите да не бъдат допускани или задържани. В този смисъл решението има по-скоро пожелателен характер“. Това каза пред NOVA NEWS адвокатът по медицинско право Мария Шаркова.
По думите й, ако депутат бъде спрян от НСО, може да се приеме, че се пречи на депутата да изпълни задълженията си в пълна степен. „Тук обаче въпросът надминава юридическите аспекти на нещата, защото например, за да отиде една медицинска сестра на работа, трябва да покаже сертификат. В същото време примерът, който дават тези депутати, е, че се възползват от имунитета си и че решението на НС е написано по този начин. Това не е добро послание към хората, които спазват изискванията и спазват правилата“, каза още адв. Шаркова.
„Зелените сертификати бяха приети от ЕК като инструмент, който да улесни придвижването на гражданите, както и да се уеднаквят изискванията на различните държави. Все още се приема, че това е по-добрият вариант, отколкото да се затварят граници в определен момент, в този смисъл този документ не е дискриминация. Дискриминация би било, ако няма достъп до ваксини или начин човек да се изследва“, подчерта тя.
Мария за преписвачка не ставаш, четеш публикации на колеги. Май имаме новият Пламен Узунов - #Мимет@
Пишман адвокат! За нищо не ставаш, Миме!
Хей, пак ли използя от дупката бе нещастник?
Депутатите да вземат пример от Канадаи да въведат здравен данък за неваксинирани. Канадската провинция Квебек ще наложи данък на гражданите, които отказват да се ваксинират срещу COVID-19, пише Wall street journal. Данъкът е необходим, защото неваксинираните лица, които са около 15% от живеещите в провинцията 8,6 милиона души, заемат половината от интензивните легла в болниците и източват здравната система. „Смятам, че трябва да отидем по-далеч”, каза премиерът на Квебек Франсоа Лего на пресконференция в защита на планирания данък. „Неваксинираните представляват тежест върху здравната система в провинцията”. „Смятам, че е нормално, че по-голямата част от населението поставят въпроса, че това трябва да носи последици. Дължим им такива мерки”, каза Лего. "Мисля, че в момента става въпрос за справедливост към 90% от населението, които са направили някои жертви", каза г-н Лего. "Мисля, че им дължим подобна мярка", добави той. Болниците в Монреал, най-големия град в провинцията, са с почти 100% запълнен капацитет и вече започнаха да ограничават грижите, които не са свързани с коронавируса. На много места по света се обсъждат санкции за нежелаещите да се ваксинират. В Канада федералното правителство предложи на тях да не им се плащат обезщетения при безработица. Сингапур пък обяви, че вече няма да покрива разходите за лечение от Ковид на хора, които отказват да се ваксинират.
РЗИ да ги глобява всеки ден. Може и по няколко пъти на ден:)