"В момента у нас има плато на случаите на COVID-19, броят на изследванията се увеличи. Резултатите, които се отчитат обаче, не поставят България в благоприятно положение". Това заяви в сутрешния блок на БНТ вирусологът акад. Ангел Гълъбов от БАН.
"Това поставя страната ни в тройката европейски държави с най-висок процент заболели на 100 000 население. Налице е освен това преобладаване на броя на заболелите над броя на оздравелите, което показва, че положението при нас не е много цветущо и се намираме в период на активно разпространение", категоричен бе той.
Ученият поясни, че данните по отношение на имунитета на преболедувалите инфекцията са доста противоречиви – от една страна има твърдения, че веднъж преболедували, хората могат да се заразят повторно и да понесат заболяването по-тежко, но от друга има и обратното виждане – че прекаралите инфекцията могат да заболеят повторно, но този път тя ще премине много по-леко.
Индивидуалната защита на хората е важна, а индивидуалният отговор при заболяване е много различен, каза той.
„Има лица, които развиват антитела и те ги защитават, а също и клетъчен имунитет. Има и хора с много слаб отговор. Надеждите са във ваксина“, подчерта акад. Гълъбов.
Вирусологът се спря и на темата за възможно едновременно инфектиране и с грип, и с коронавирус. По принцип, между вирусите има ефект "интерференция", т.е. взаимно пречене, т.е. те могат да се срещнат в горните дихателни пътища и там да се състезават кой пръв да овладее клетъчните рецептори, обясни акад. Гълъбов. По думите му обаче засега няма категорични данни, че двата вируса не могат да атакуват едновременно.