У нас домове за възрастни с деменция се откриват от хаотично и от хора, които нямат предствата какви точно грижи трябва да се полагат за такива пациенти. Това заяви по БНТ водещият наш специалист в тази област, неврологът акад. Лъчезар Трайков. Той бе категоричен, че медицинските грижи за хора, които страдат от онкологични заболявания например и грижите, които трябва да се полагат за хора с деменции, са коренно различни по същината си.
„Експертите в тази област са наясно, но липсва стандарт“, каза акад. Трайков. Той бе категоричен, че здравното министерство е напълно наясно с проблема и е насочило усилията си към разработването на национална стратегия в тази област. Преди 8 месеца е била създадена работна група от експерти, които са предоставили предложения си за проект на стратегията, уточни той.
Според учения, темата ще става все по-актуална, защото населението у нас, както и във всички страни на ЕС, непрекъснато застарява. Акад. Трайков цитира данни от статистиката на заболяемостта, според които до 65-годишна възраст боледуват 3% от хората на Земята, след 85 години болните от Алцхаймер стават 30%. В момента средната продължителност на живота в Европа е 84-86 години.
По проблизителни данни страдащите от деменция у нас са не по-малко от 100 000 души.
Е без да питат Трайков как така ще гледат възрастни хора?