Алианс на българските акушерки изразява подкрепа към медицинските специалисти, от МБАЛ Св. Мина – Пловдив и МБАЛ Св. Иван Рилски – Козлодуй, за активно заявените искания за по-добро заплащане на положеният от тях труд и спазване на подписаният на 08.11.2018 год. Колективен трудов договор в сектор „Здравеопазване”. Това се казва в позиция на организацията във връзка с протестиращите от двете лечебни заведения.
В писмото пише още:
Ниското заплащане на труда на акушерките, медицинските сестри и другите специалисти е една от основните причини за прогресивно намаляващия им брой. Липсата на достатъчно кадри се отразява както в качеството на предлаганите здравни услуги, така и във възможностите те изобщо да бъдат предоставени, особено в малките общини.
Съгласно Конституцията на Република България „Държавата закриля здравето на гражданите”. Един от основните показатели за качествено здравеопазване, който се следи в целия Европейски съюз е правото на достъп на здравни услуги.
Организацията и финансирането на здравеопазването в България през последните 15 години ограничи това право. За малките населени места се наблюдава все по голямо ограничение на достъпа до здравни услуги поради липсата на достатъчно медицински специалисти, концентрирането на частни болници в големите градове и липсата на механизъм за осигуряването на първични здравни услуги от фелдшери, акушерки и сестри.
За пациента това означава пътуване до по-голям град, както време, така и средства, с които хората не разполагат. За пациента това означава също ненавременна медицинска помощ, обреченост и безнадеждност, обезлюдяване на най-малките селища.
Добрата медицинска грижа включва и това специалистите по здравни грижи – акушерки, медицински сестри, лаборанти, рехабилитатори и др. да се чувстват удовлетворени от заплащането, което получават за своя квалифициран, тясно специализиран и високохуманен труд. За да си осигурят по добри доходи много от специалистите по здравни грижи са принудени да работят на повече от едно работно място, да съвместяват длъжности или да работят в след пенсионна възраст, което неминуемо се отразява на физическото и психическото им здраве.
Освен икономически аспект, заплащането на труда на медицинските специалисти, има и обществен такъв. Ниските възнаграждения в сферата на здравеопазването показват като цяло ниска оценка и уважение от страна на институциите и обществото към работещите медицински специалисти.
Призоваваме обществото и гражданите също да подкрепят исканията на колегите, за да задържим специалистите по здравни грижи в България и да се даде възможност на всеки да има достъп до качествена и навременна медицинска грижа.
Призоваваме МЗ и всички институции, от които зависи подобряването на условията на труд и възнагражденията на специалистите по здравни грижи – акушерки, медицински сестри, лаборанти, рехабилитатори и др., да предприемат необходимите мерки за спазването на условията на Колективния трудов договор в сектор „Здравеопазване” от 08.11.2018 год.
Министърът се среща с протестиращите медсестри от Козлодуй в понеделник
01.02.2019 09:27:42Медиците от Козлодуй излязоха на протест
31.01.2019 10:31:14Над 30 медсестри от пловдивската „Св. Мина” подадоха колективна оставка
08.01.2019 16:16:26