Комбинираните терапии - коктейли срещу COVID-19, които съдържат два вида моноклонални антитела, са били ефективни срещу широк спектър от варианти на коронавируса. Това съобщиха учени от Медицинското училище във Вашингтон (Сейнт-Луис), цитирани от Ройтерс. Те представят резултатите от свое изследване върху експериментални животни.
Ройтерс припомня, че Агенцията по храните и лекарствата на САЩ FDA през април отмени разрешението за спешна употреба на терапията на Eli Lilly с единични антитела - бамланивимаб, като заяви, че се наблюдава увеличена циркулация на варианти, устойчиви на терапията, когато тя се прилага самостоятелно.
Други проучвания по-рано показват, че някои комбинирани терапии с антитела проявяват мощно действие дори и срещу онези нововъзникващи варианти на коронавируса, които са били резистентни към терапии с единични антитела.
Последното проучване на екипа от Вашингтон е установило, че комбинациите от две антитела често запазват потентността си срещу варианти, дори когато едно от двете антитела е загубило частично или напълно способността си да неутрализира варианта в лабораторни изследвания.
Изследването, проведено при мишки и хамстери, е тествало всички терапии с единични и комбинирани антитела, разрешени за спешна употреба от FDA, срещу възникващи международни и американски варианти на вируса.
Изследователите са оценили разрешените от FDA комбинирани терапии на Regeneron и Eli Lilly, както и единичната терапия с антитела – сотровимаб на Vir Biotechnology и GlaxoSmithKline. Те също така са оценили антителата, които в момента са във фаза на клинични изпитвания – на компаниите AbbVie, Vir и AstraZeneca.
„Резистентността възниква при някои от монотерапиите, но никога при комбинирана терапия“, категоричен е един от авторите на изследването Джако Бун.