Има определени злоупотреби с лекарствата. Това съобщи здравият министър Кирил Ананиев в интервю за БНТ, като уточни, че те засягат и паралелния износ на медикаменти.
Той обясни, че преразходът за лекарства, който за тази година се очертава да надхвърли 100 милиона лева, е един от основните проблеми в системата. По думите на Ананиев до момента контролът при медикаментите е бил на „изхода“ на системата и е касаел основно проверка на документи. „Много малко бяха възможностите да се стигна до истинската причина за този преразход“, отбеляза той. Ето защо сега контролът ще бъде засилен и на „входа“, както и по време на самото лечение. „Аз съм убеден, че там ще бъдат разкрити доста нерегламентирани практики, които водят до нарастване на разходите за лекарства“, заяви Ананиев.
Здравният министър обеща повече новини по темата в близките часове и дни.
Запитан какво се случва с електронната платформа на лекарства, той посочи, че на нея се разчита изключително много. Ананиев припомни, че проектът е разработен, но отбеляза, че в момента има трето обжалване срещу процедурата. Самият факт, че първите две обжалвания бяха спечелени от министерство на здравеопазването, показват, че вървим в правилната посока, заяви той. По повод третото обжалване, Ананиев съобщи, че е написал писмо до Комисията за защита на конкуренцията с молба те да вземат по-бързо решение по жалбата.
„130 лечебни заведения – държавни и общински очакват реализацията на този търг“, подчерта той. Позициите за лекарствата в платформата са 118 на стойност 900 милиона лева. „Ние за догодина в бюджета на касата имаме един милиард лева, от тях имаме готовност за 900 млн. лв., тоест по-цялата част да мине по електронния търг, което наистина означава намаляване на разхода за лекарства“, разясни той. Във всеки случай Ананиев увери, че към момента болниците продължават да се зареждат самостоятелно с лекарства и няма да има „луфт“ в лечението на пациентите.
Здравният министър коментира и наложеният мораториум над иновативните медикаменти, както и останалите временни ограничения, като ги определи за временна мярка, която ще стабилизира бюджета на касата. Той увери, че през следващата година българските пациенти ще бъдат лекувани с най-съвременните и приложими в Европа медикаменти, прилагани през 2017. Не трябва да има съмнение, че български пациент няма да получи необходимото лечение, категоричен бе той.
Един въпрос към Министър Ананиев? Защо се закупуват АНТИДЕПРЕСАНТИ в ДПБ КАРЛУКОВО, при условие, че в това "лечебно заведение" не се приемат пациенти с Диагноза Депресия?
Проверките на входа на Киро Халваджийския Тефтер реално означава да размотават пациента и специалиста издал протокол за скъпоструващи медикаменти с месеци и така да предотвратят разходи с очакването : А. Пациентът да умре преди да получи протокола. Б. Пациентът да отиде и да си купи медикамента кеш . В. Пациентът да търси спонсор , който да му осигури терапията. Г. Да мине година до следващия НРД. Д. Медикаментът да спре да се внася от фармафирмата. E. Киро вече да не е министър, ама да е устоял на разходите. И така нататък....
И какво пречеше досега контрола на лекарствата да не е само на изхода?! И от кой зависеше да са "много малко възможностите да се стигне до истинската причина за този преразход"?! И как ще се засили контрола, при все че ни един от контролните ви органи, барабар с "правния ви мир" и за чеп за зеле не стават?! И нима някой друг бе председател на надзора години наред, докато фърчеше този преразход?! И спрете с този фалш в загрижеността ви към българския пациент, при все че едничката ви цел е ....ай, сиктир!