В близките дни ще бъде даден старт на онлайн платформа за обучение не лекари от извънболничната помощ, съобщи на пресконференция вчера директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Тодор Кантарджиев.
Той бе категоричен, че това е една много важна стъпка по пътя към създаването на адекватна информационна среда за практикуващите лекари по отношение на рационалната употреба на антибиотиците.
Специалистът припомни, че у нас все още е твърде разпространена практиката за самолечение с антибиотици по незначителни поводи, както и поради вирусни инфекции, където антибиотичната терапия е напълно излишна. За пример той посочи хремите, причинени от вируси, но добави, че има още редица състояния, в които хората по собствена преценка приемат антибиотик без да търсят лекарска консултация.
Проф. Кантарджиев подчерта, че загубите за обществото, причинени поради антимикробна резистентност надхвърлят загубите, причинени от грип, туберкулоза и СПИН, взети заедно.
По време на пресконференцията д-р Скендер Сила от Регионалния офис на СЗО у нас представи прогнозни данни, според които през 2050 г. антибиотичната резистентност ще се превърне в по-голяма заплаха за човечеството от онкологичните заболявания. И в момента проблемът е много сериозен, защото тя причинява 33 000 смъртни случая годишно в страните от ЕС и 700 000 общо в света. По тази причина е важно да бъдат прилагани адекватни мерки за обучение на медицинския персонал, както и за промяна на поведението на хората.