Съгласно подписаното миналото седмица споразумение между МВР и БФС, фармацевтите ще подават сигнали в полицията за съмнителни купувачи, а анонимността на подателя се гарантира.
„В практиката на фармацевтите има абсолютно всякакви случаи. Важно е да се знае обаче, че ролята на фармацевта, посрещайки пациента, е да го консултира и споразумението не означава, че фармацевтите ще нарушат професионалната тайна. Сигнал ще се подава при осезаемо отклоняващо се поведение“, каза пред bTV председателят на Националната аптечна камара Антон Вълев.
По думите му досега, ако някой от фармацевтите се усъмнеше в правилността на предписанието или в действията на пациента, имаше задължението да се свърже с лекуващия лекар. Това задължение остава и сега, за да се уточни дали става въпрос за грешка или някаква тенденциозност. Ако рецептата се окаже фалшива, има стандартен ред, по който се подава сигнал в близкото полицейско управление, но този ред е доста бавен. „Новото споразумение всъщност урежда това и създава бърз, целенасочен канал през самата структура на БФС. Сигналът е анонимен от страна на фармацевта“, каза Вълев.
„Няма шаблон за купувача, който има користни цели – да си произвеждат сами наркотични вещества в т. нар. кухненски лаборатории. Трябва да сме бдителни и да бъдем в крак с новите тенденции, а именно да разпознаваме навреме, в ранен етап, този процес, в който се набавят наркотични вещества или прекурсори за производство на тежки наркотици”, каза Бисер Иванов от главна дирекция „Национална полиция”. Той уточни, че на фармацевтите са дадени точни инструкции и примерни варианти за съмнително поведение.