"Когато говорим за пари, те никога не стигат – особено за здравеопазването, което има да догонва". Това каза пред БНР здравният икономист Аркади Шарков.
Той бе категоричен, че макар да е постигната известна дефлация в сектора, като например изкуствено занижаване на таксата за дневен престой в болница, цените в сектора, продължават да изостават.
По думите му това изоставане се усеща както при лекарствата спрямо общите ценови равнища, така и при самото лечение.
Шарков подчерта, че най-показателният пример е таксата за избор на екип, която не е променяна от самото ѝ създаване.
„Докато частните болници имат различни механизми за компенсация чрез допълнителни такси като например за стая или по-добра храна, в държавните лечебни заведения липсва такава гъвкавост“, обясни икономистът.
Той коментира и размера на здравната вноска в контекста на необходимостта от увеличаването й.
"Единият процент зависи не само от минималната работна заплата и максималния осигурителен доход, а и от производителността на икономиката с оглед на това да нямаме безработица". Шарков изрази мнение, че е необходимо тя да се увеличава поетапно, докато стигне до 10%.
Според него акцизите са „една прекрасна опция" за допълнително финансиране, но постави под въпрос дали Министерството на финансите ще е готово да отдели тези средства целево за здравеопазване. Експертът обясни, че при 6,7 млрд. лв. от акцизи от тютюн и горива за тази година 10% или 670 млн. лв. е сумата, която би могла да се насочи към сектора.
Икономистът предупреди, че до края на годината дефицитът в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) може да достигне между 450 и 500 млн. лв.
Той се спря и на темата за неплатените осигуровки, които хиляди българи дължат. По думите му, това са хора, които не участват активно на пазара на труда, било защото са от маргинализирани социални групи, било защото живеят в чужбина.
"В тази посока също има голям проблем и би следвало да се помисли как да се компенсира. Редно е обаче да се помисли за някакви стимули за тях, за да не мислят те за здравните си осигуровки само като за задължение". каза Шарков.
Той подчерта също така, че Министерството на труда и социалната политика и Националната агенция за приходите (НАП) трябва да обединят усилията си, за да се реши този проблем.
Този брадатко, заклет лобист на частниците, продължава да заработва от лобирането си. И къде ще отидат повечето пари от повишената вноска - в джобовете на собствениците на частните структури!
Мавров работеше на поне 30%. Едва ли ги е намалил, по-скоро обратното.
15 хиляди
Колко % за Мавров?
Как един път не се подготви за изказване. Също като татя си.
Не! 30%!
Добро утро, приятели! Лек и спорен ден! Какво казва Тошко Йорданов? "Заплатата ми е 7-8 ХИЛЯДИ лева. Не знам точно колко е".