По данни от НЗОК за направените към 30 юни 2023 г. здравноосигурителни плащания за болнична медицинска помощ, може да се прогнозира значителен недостиг на средства по този ред от проекта на ЗБНЗОК към 31.12.2023 г. Това се казва в становището на Българския лекарски съюз към законопроекта за бюджет на Касата за тази година.
Според БЛС предлаганото увеличение от 11,4% за болнична помощ в сравнение с бюджета за 2022 г. изглежда задоволително, но съпоставено с действително заплатените средства от НЗОК по този ред през 2022 г., предвиденият ръст не е толкова голям.
„Считаме че с предвидения ресурс не може да се гарантира дори заплащане през цялата 2023 г. на договорените в НРД цени на медицинските дейности в болнична помощ, които през 2022 г. бяха увеличени поетапно“, казват от Лекарския съюз.
От съсловната организация припомнят, че промените в Закона за здравното осигуряване, приети в началото на тази година, налагат в предстоящия НРД да се запишат „изисквания относно основните трудови възнаграждения на медицинските специалисти, работещи в лечебни заведения за болнична помощ в изпълнение на договори с НЗОК, които са не по-малко благоприятни от предвидените в колективен трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“; както и да се предвидят средства по Методики за финансиране осигуряване на медицински персонал в болници, от отдалечени, труднодостъпни райони, единствени в общината, и за приоритетни МБАЛ. От своя страна това предполага, че определеният в бюджета на НЗОК финансов ресурс за дейностите в болнична медицинска помощ трябва да осигури изпълнението на тези изисквания, казват от БЛС.
Затова от съсловната организация предлагат по реда за болнична помощ в ЗБНЗОК 2023 да бъдат подсигурени допълнителни средства, като се разпредели предварително част от резерва на НЗОК.
„Одобряваме продължаването на политиката от предходната година за приоритизиране и отделяне на по-голям финансов ресурс от бюджета на НЗОК за дейностите в извънболничната медицинска помощ (първична, специализирана и медико- диагностична). Надяваме се и в бъдеще да продължи и да се доразвие политиката за поставяне на акцент върху финансирането на дейности по профилактика и амбулаторно наблюдение на здравноосигурените лица, както и скрининг на социално значими заболявания. В предложената в Законопроекта финансова рамка за здравноосигурителни плащания е видно, че съотношението между относителния дял на средствата предназначени за лекарствени продукти и на тези за медицински дейности от общия размер на здравноосигурителните плащания, формално е спазено, което също считаме за удовлетворително, но все пак следва да се отбележи, че размерът и относителният дял на средства за лекарствени продукти продължава да нараства“, се казва още в становището на Лекарския съюз.
Цялото становище може да видите тук.
Деградирала система пълна с измамници корупция. Незабавно изхвърляне минимум на 100 частни търг. дружества. Холандия с население 19 млн.са налице140 болници а в БГ ? Така нареченитвъе специаршат елемлисти работещи в държавни стреди уктури и имащи частни кабинети са в конеефликт на интереси. Решението е или едното или другото. Над 70 проц. вършат елементарни неща. Прегледи изследвания ги върши техниката. Това са едни неграмотни хора в областта на ви високите технологии и имат наглостта да говорят за цени. Този медицински бързак е превърнат в основно средство за забогатяване.
Скрий се,бе неграмотник. И гласи дебелата пунгия да доплащаш.
Кой пръдна ? а , никой , БЛС са изпратили писмо и отворили паст да лапат отново ,че им е малко
На края на годината ще си плащате кеш в болниците. Стягайте пингвините.
Как да им стигнат на тия бизнесменчета, като се скъсаха да злоупотребяват с личните данни на българите
Ни съ нахранихти бе!
Ни съ наликувъхти бре гащници комунистически.