Българският фармацевтичен съюз (БФС) официално вече е партньор на Българския клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването. Това стана с решение на управителния съвет на организацията от 9 февруари 2019 г.
Партньорството ще създаде предпоставки за изграждане на задълбочени и съвременни политики в областта на здравеопазването и фармацията в синхрон с технологичния напредък, на база боравенето с прецизни данни, коментират от БФС.
„БФС e уверен, че IT технологиите и иновациите в ХХI век са отправна точка към устойчивост, прозрачност и резултатност на всички публични системи, към подобряване и добавяне на стойност към услуги в здравния сектор и възможност за оптимизиране работа на БФС и повишаването на имиджа й като организация“, коментира председателя на фармацевтични съюз, проф. Илко Гетов.
„Дигитализацията навлиза стремглаво във всички сфери, но най-нуждаещия се сектор от оптимизация и ефективност на процесите, безспорно е здравния“, коментира Мира Ганова, изпълнителния директор на Клъстера. Според нея, ефективността на здравната система изисква колективна работа на институции, организации, пациенти и бизнеса, така че процесите да бъдат контролирани, а средата - предвидима, достъпна и лесна за работа. „Дигиталните решения и боравенето с точно анализирани данни, ще създаде условия за повишаване стойността и ефекта на услугите в сектора и по-голяма полза за пациента“, допълва Ганова.
Според БФС, партньорството с Българския клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването ще улесни и подобри комуникациите с различните институции, медицински организации, специалисти и сродни международни сдружения.
БФС, като съсловна организация на магистър-фармацевтите в Република България, ще работи с членовете и партньорите на Българския клъстер за достъпност на цифровата среда в здравеопазването с грижа за пациентите и медицинските специалисти.
Българският клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването е организация, която подкрепя технологичните решения и има за цел да създаде предпоставки за изграждане на здравна екосистема, отворена за частни предприемачи и организации, които посредством своята експертиза, ще създадат добавена стойност на медицинските процеси в системата. Това от своя страна води до устойчивост и ефективност на сектор здравеопазването и ползи за всички участници в него.