Започват безплатни прегледи и скрининг за наличието на антинуклеарни антитела (ANA) при жени между 20 и 60 години, чиято майка, сестра или дъщеря е с диагноза системна склероза, системен лупус или синдром на Сьогрен. Инициативата е на Лабораторията по клинична имунология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, в партньорство с Организация на пациентите с ревматологични заболявания в България и Клиниката по ревматология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, съобщават от лечебното заведение.
Всяка жена, която отговаря на посочените критерии, ще има възможност да си направи безплатно кръвно изследване за наличие на антинуклеарни антитела, както и преглед при специалист-ревматолог.
Скринингът за наличието на ANA ще се извършва от Лабораторията по клинична имунология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. А прегледите ще се провеждат в три болници в София: Клиника по ревматология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, Отделение по ревматология на УМБАЛ „Софиямед“ и Отделение по ревматология на УМБАЛ „Св. Анна“.
За прегледите е необходимо предварително записване на час на тел. 0884 715 603, при Д-р Богдан Пенев, който е координатор на инициативата.
Доказано е, че ANA могат да се появят при клинично здрави хора (или такива с неопределени оплаквания) до 5-7 години преди да се разгърне клиничната картина на системна склероза, системен лупус или синдром на Сьогрен. Ранното установяване на такива антитела в кръвта може да е много полезно, тъй като при наличие на симптоми за някое от тези заболявания хората ще знаят, че трябва веднага да потърсят консултация с ревматолог, вместо да губят ценно време в уточняване на диагнозата.
Освен това, те ще могат да водят начин на живот, който в максимална степен да отложи отключването на болестта (доказано е, че не всички хора, които са генетично предразположени към развитие на лупус, системна склероза или синдром на Сьогрен в крайна сметка се разболяват от тези заболявания.) Носителите на ANA, например, не бива да приемат естрогенови препарати и имуностимулиращи лекарства, за които се смята, че биха могли да ускорят развитието на автоимунни заболявания.
„При наличието на положителни резултати пациентите ще бъдат насочени към по-специфични изследвания, които да установят дали става въпрос за системен лупус, системна склероза, синдром на Сьогрен или друг автоимунен процес“, обясни проф. Доброслав Кюркчиев от Лабораторията по клинична имунология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“.
Около 100 хил. души са засегнати от ревматологични заболявания в България. Когато не бъдат диагностицирани и лекувани навреме, те в повечето случаи водят до трайна инвалидизация.
Подобни инициативи , безплатинте прегленди "на очи" , " на щитовидна жлеза" и пр. са свързани само и единствено с вербуване на клинични пътеки , " вкарване по пътека за уточняване" и пр. Само идиот не го разбира и се радва на кампаниите за добиване на клинични пътеки чрез каптиране на пациентоединици . Същото е и с безплатните прегледи при стоматолозите .
Щом могат да работят безплатно в доболничната , ще работят и безплатно по клинични пътеки . Но няма кой да ги хване да им покаже къде е истината .
Значи можело да работите безплатно - ама все пари искате !
Ти безплатно ли работиш?Или работиш " безплатно"?С сигурно и сметки за електричество и вода,и за храна не плащаш?.. Интересно какво " работиш"?..