Национална кампания „5 минути за здраве“, чиято цел е превенция на рака на белия дроб и борба с тютюнопушенето, стартира утре от Плевен. Организирани са безплатни изследвания чрез телемедицина за желаещите да участват и да проверят показатели, важни за дишането и изцяло за тяхното здраве.
Кампанията се организира от Регионалните здравни инспекции в градовете – участници и Българския клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването.
Изпълнителният директор на клъстера Мира Ганова обясни пред БНР, че целят да повишат информираността за рака на белия дроб като „тихия убиец“ в световен мащаб. По думите ѝ болестта е с най-влошени показатели на смъртност и лечение в България. У нас броят на новозаболелите от рак на белия дроб през 2021 г. е 2527. Един от рисковите фактори за развитие на онкологичното заболяване е тютюнопушенето, което е свързано с приблизително 80% от всички диагностицирани случаи. Други рискови фактори са замърсената околна среда и въздух, излагането на радон и азбест, наличие на заболяване на белия дроб, като белодробна туберкулоза или хронична обструктивна белодробна болест.
„Ракът на белия дроб не може да се открие само с тези изследвания, но тази кампания цели първо да покаже, че хората трябва да бъдат отговорни за своето здраве и да могат да проследяват абсолютно всички свои параметри достатъчно проактивно. Когато се намери индикация за някакъв проблем, те бързо да потърсят лекарска помощ, която да ги насочи към специалист“, каза тя.
По думите на Мира Ганова кампанията ще премине през 8 града в България. „За момента фиксираните дати са 13 юни от 11 до 15 часа в Плевен и на 16 юни от 11 до 15 часа в Пловдив. Инициативата е планирана и за градовете Стара Загора, Бургас и Варна. Всеки желаещ може да направи своето безплатно изследване на място. Също така ще има и консултация с лекар пулмолог“, допълни тя.
Само за 5 минути, докато седи в специално кресло, всеки може да направи своето високотехнологично изследване. Телемедицнската станция може да изследва едновременно 10 витални параметри в човешкото тяло, което да даде индикация за промени в здравния статус на всеки един индивид. Ще бъдат отчитани показатели като ръст, тегло и индекс на телесната маса, кръвна захар, функцията на бели дробове (спирометрия), температурата, кръвно налягане, ЕКГ, сърдечен ритъм и сатурация (насищане на кръвта с кислород). Резултатите ще бъдат коментирани от лекар пулмолог, както и ще бъде представена информация за превенцията за рака на белия дроб и тютюнопушенето. Същите резултатите се изписват веднага на екран и могат да бъдат изпратени на имейл за по-нататъшна консултация от лекар.
Ганова отбеляза, че на много места в страната липсват лекари. Според нея обаче телемедицината е нещото, което може да реши този проблем, а също да спести време и да се създаде първоначална оценка, която да даде индикация за нужда от посещение на лекар. „Телемедицината спестява изключително много време, подобрява достъпа до здравни услуги и подобрява качеството им“, подчерта Мира Ганова.