Болниците ще се снабдяват с лекарства, за които няма алтернатива, без да провеждат обществена поръчка. Това става възможно с промени в Закона за обществените поръчки, приети на първо четене от ресорната комисия. Става въпрос за медикаменти основно за лечение на редки заболявания, които са разрешени в държава от ЕС, но не се разпространяват у нас, въпреки че са необходими за терапията на пациенти в България и нямат алтернатива.
От името на министерство на здравеопазването промяната бе подкрепена от заместник-здравния министър д-р Бойко Пенков. Той обясни, че подобни лекарства се използват за редки и онкологични заболявания и то основно при деца. Д-р Пенков даде и конкретни примери с две деца, терапията на които е струвала съответно 2,8 млн. и 700 хил. лв. От думите му стана още ясно, че подобни случаи са средно по два месечно.
Промяната бе подкрепена и от Българския фармацевтичен съюз, чийто председател проф. Илко Гетов изтъкна, че тя ще се отнася за „скромен” брой медикаменти.
Известни притеснения по въпроса изказа депутатът от БСП проф. Георги Михайлов, който посочи, че има риск списъкът с тези медикаменти да се увеличи сериозно. Той изтъкна, че поради липса на търговски интерес производителите изваждат „молекула след молекула”, а цените на някои от тях нарастват значително. Проф. Михайлов даде и пример с флакон лекарство, чиято цена е нараснала от 40 евро на 1500 евро. В крайна сметка предлаганата промяна бе приета единодушно от членовете на здравната комисия.
Депутатите обаче отхвърлиха предложението на левицата, свързано с промени в Наказателния кодекс, касаещи износа на лекарства.
Според зам.-министър Пенков въпросът трябва да се развие в Закона за лекарствата и там да се заложат по-високи санкции, като те са такива, че „дори една опаковка да се изнесе незаконно”, тези, които са го направили, да не помислят повече за подобни действия.
Критики към текстовете на БСП изказа и председателят на здравната комисия д-р Даниела Дариткова.
От опозицията защитиха предложената си с твърденията, че те ще спомогнат сериозно за решаване на проблема с незаконния износ на лекарства. Проф. Михайлов от БСП изтъкна, че 30-40% от внесените у нас лекарства се изнасят, а колегата му доц. Георги Йорданов заяви, че за „драконовски нарушения” са нужни „драконовски мерки”.