Сряда, 22 Март 2023
30
ноем
 

Близо 1000 деца са лекувани чрез ЦФЛД тази година

Петък, 30 Ноември 2018 | 13:15:14


961 деца са подпомогнати за лечение у нас и в чужбина от началото на годината. Това каза пред БНР д-р Георги Деянов, директор на Фонда за лечение на деца. „224 са децата, изпратени за лечение в чужбина, а в България са 659. Отказите са 78

961 деца са подпомогнати за лечение у нас и в чужбина от началото на годината. Това каза пред БНР д-р Георги Деянов, директор на Фонда за лечение на деца.

„224 са децата, изпратени за лечение в чужбина, а в България са 659. Отказите са 78 и са направени по различни причини. Фондът финансира за лечение в чужбина това, което не може да се извърши в България. Има някои заявления, които са за трети страни или за експериментални дейности, и за тях също е направен отказ“, отчете д-р Деянов.

Той припомни, че бюджетът на Фонда всяка година е 12 млн. лв., но за чужбина се използват S2 формуляри, които се заплащат от НЗОК. „Към момента за лечение в страната ние сме платили 6,148 млн. лв., а в чужбина – 1,720 млн. лв. Общо от парите, които са от бюджета на Фонда, сме платили 7,929 млн. лв. С S2 формулярите обаче са платени много повече, тъй като там влизат и трансплантации и други лечения“, каза д-р Деянов.

„Всички пари от бюджета на Фонда ще бъдат усвоени, тъй като има деца, които се лекуват в момента, а терапиите им ще бъдат платени след приключването на лечението. Тогава сумите ще станат около 8 млн. лв. за чужбина и 7 млн. лв. за България, което означава, че сме надвишили бюджета. Една част от плащанията обаче ще минат към следващата година“, допълни още директорът на ЦФЛД.

Д-р Деянов каза, че има две причини за забавянията на одобренията за лечение. "Това, което може да попречи, са най-вече външни фактори. Външните фактори са най-вече становищата на външните специалисти. Това е първото нещо, което може да се забави и са недоволни, естествено, родителите. Второто нещо е при лечението на деца в чужбина, когато ние изпращаме запитване до дадена болница и чакаме да ни отговори дали ще приеме детето и да ни изпрати оферта и дата за лечение. Тук стават най-големите забавяния и за съжаление обвиняват нас", коментира той.

Според д-р Деянов няма да има нарушаване на работата на фонда при прехвърлянето му към Здравната каса от март догодина, но трябва да се запази всичко, което фондът до момента заплаща.

"За момента фондът си работи както винаги досега. Всичко е наред, подават се заявления, разглеждат се, заплащаме това, което е извършено. До този момент няма никакви причини за безпокойство. Това, което аз знам, е, че целта на Министерството на здравеопазването и на Здравната каса е да не се получи вакуум в работата. Докато става цялото това преместване, тези служители и тази структура ще продължат да работят“, каза той.  

Д-р Деянов подчерта, че в момента се финансират децата за чужбина, това, което в България не може да се извърши, финансират се лекарствата, които не са одобрени, които не са разрешени в България, и медицинските изделия, които не се заплащат от Касата. „Ако това всичко залегне в правилника на Здравната каса, няма да има никакви притеснения", категоричен е той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
pBX$


Всичко за коронавируса
Още новини
Прецизират приложението на някои биологични терапии при улцерозен колит
22.03.2023 17:19:25

Прецизират приложението на някои биологични терапии при улцерозен колит

Две допълнения съдържа проектът на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 15 от 2019 г. з ...

Близо 6000 теста за рак на дебелото черво са направени за половин година безплатен скрининг
22.03.2023 16:45:41

Близо 6000 теста за рак на дебелото черво са направени за половин година безплатен скрининг

5679 теста за рак на дебелото черво са направени по време на програмата „Заедно срещу рака ...




Актуална тема
Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?
12.05.2021 15:14:28 Полина Тодорова

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?

Със затихването на епидемията от COVID една друга ключова за здравния сектор тема отново бе поста ...