!
Понеделник, 27 Юли 2026
06
окт
 

Близо 2 млн. лв. спестили четците на лични карти от Бюджет 2015 на касата

Четвъртък, 06 Октомври 2016 | 15:08:25 Надежда Ненова


Приложението на четците на лични карти в болниците, въведени през миналата година, е довело до намаляване на разходите от 1

Приложението на четците на лични карти в болниците, въведени през миналата година, е довело до намаляване на разходите от 1,5-2 млн. лева. Това стана ясно по време на днешното заседание на парламентарната здравна комисия. „Използването на четците ще продължи и занапред, когато медицински причини не позволяват на пациентите да се регистрират с пръстов отпечатък", поясни Ананиев.

На заседанието си комисията прие отчета за бюджета и за дейността на НЗОК за 2015 г. Депутатите от опозицията се възмутиха, че докладът на касата е бил внесен със закъснение и е трябвало да бъде гласуван чак сега, вместо в средата на годината.

Д-р Емил Райнов от БСП повдигна въпроса за 190-те млн. лева задължения на касата към чужди здравни каси и здравноосигурителни дружества.

„Няма да си затворим очите и да кажем, че няма проблем. Той не е от 2015 или 2016 година, а са натрупани задължения. Предприели сме мерки. Поканихме ръководството на немските здравни каси в България, направихме разчет и постигнахме договореност за постепенно издължаване на задълженията. В момента сме в процедура и със здравните каси на останалите страни-членки на ЕС. Управляваме процеса и това, което сме договорили, го изпълняваме", обясни председателят на Надзорния съвет на касата Кирил Ананиев.

Междувременно с 15 гласа „за" здравната комисия реши на следващото си заседание да изслуша министъра на здравеопазването Петър Москов по въпросите за Фонда за лечение на деца.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
@ZUk


Всичко за коронавируса
Още новини
Опитен специалист по репродуктивна медицина започва работа в  УМБАЛ Бургас
27.07.2026 09:37:24

Опитен специалист по репродуктивна медицина започва работа в УМБАЛ Бургас

УМБАЛ Бургас привлече опитен специалист по репродуктивна медицина в ...

Жертвите на Ебола в ДР Конго са над 1400
27.07.2026 08:28:54

Жертвите на Ебола в ДР Конго са над 1400

Броят на заразените с вируса Ебола в Демократична република Конго достигна 3200 души, показват да ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...