Затлъстяването нараства епидемично и по данни от 2016 г. засегнатото население в света е 1.5 милиарда. По данни на Световната здравна организация от тази година хората със затлъстяване и наднормено тегло са 1,9 млрд. възрастни и 75 млн. деца до 19-годишна възраст. Това съобщи по време на обучението за здравни журналисти „Часът на диабета” председателят на Българското дружество по ендокринология проф. Анна-Мария Борисова.
Затлъстяването е водеща причина за развитие на редица хронични заболявания като високо кръвно налягане, диабет и сърдечни заболявания. Индексът на телесната маса у нас за периода 2006 – 2012 г. показва, че над 70% от българите са с наднормено тегло или затлъстяване.
По данни на Международната диабетна организация за 15 г. броят на диабетиците е нараснал почти трикратно – от 151 млн. през 2000 г. до 415 млн. през 2015 г. В Европа броят на диабетно болните е 60 млн. души между 20 и 79 години. У нас повече от половин милион българи имат диабет тип 2, като повече от половината (51.6%) от диабетиците са със затлъстяване. Данните показват още, че диабетиците имат и сърдечносъдово заболяване 2.5 пъти по-често в сравнение със здравите хора.
Проф. Борисова е категорична, че за намаление на диабета и сърдечносъдовите заболявания трябва да се лекува първопричината – затлъстяването. Според нея възпитание в семейството от ранна възраст на здравословен стил на живот е ключов в превенцията на затлъстяването, а оттам и на диабета. За целта специалистът препоръчва разумно хранене с подбор на продуктите като вид и количество, както и системно движение с игри, туризъм, спорт. В същото време данните сочат, че 20% от мъжете и 25% от жените в България са физически неактивни.