Близо 40% от парите, събрани от Фондацията на СЗО през първите две години от създаването й, идват от анонимни източници, което създава притеснения, че донорите може да се опитват да повлияят на Световната здравна организация и нейната роля в оформянето на глобалната здравна политика чрез техните дарения, пише Асошиейтед прес.
Фондацията бе създадена през 2020 г., за да помогне за набирането на средства от частния сектор за нуждите на СЗО и неотдавна обяви, че е получила 66 млн. долара директни дарения до 2022 г., като 26 млн. долара идват от дарители, които са избрали да не бъдат назовавани публично.
Анил Сони, главен изпълнителен директор на фондацията на СЗО, заяви пред Асошиейтед прес, че бордът на фондацията, който включва представител на СЗО, знае самоличността на дарителите и че фондацията няма да приеме даренията, ако има конфликт на интереси.
„Те искат да бъдат анонимни, защото са привлечени или дори насочени към нас, тъй като се смятат за източник на богатство. И аз уважавам това“, каза Сони в интервю.
Фондацията, която е базирана в Швейцария, не е длъжна да разкрива своите дарители. Някои здравни специалисти в световен мащаб вече изразиха притеснение, че анонимните дарения правят по-трудно откриването на потенциални конфликти на интереси. Според тях компаниите могат да даряват на фондацията, за да повлияят на глобалните здравни политики и доклади на СЗО.
Така например компаниите за храни и напитки изразиха подобни опасения миналата седмица, когато две структури на СЗО разкриха, че подсладителят аспартам, използван в диетичните газирани напитки и безброй храни може да е възможна причина за рак.
„Смятам, че е наистина важно да има малко по-голяма прозрачност около това заради авторитета на СЗО“, коментира Софи Харман, професор по международна политика в университета Queen Mary в Лондон, за анонимните дарения, които включват и еднократно анонимно дарение от 20 млн. долара за оперативните разходи на фондацията.
Частно и филантропско финансиране отдавна подкрепя други големи глобални здравни организации като Gavi, Vaccine Alliance и Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария. По думите на Харман обаче сред всички тях СЗО се откроява като публично финансиран орган, който също така определя стандартите във всички области на здравеопазването.
„Това е една голяма стъпка за СЗО - решението да се върви към прозрачност“, коментира Харман.
По-голямата част от финансирането на СЗО идва от правителствата. Но през 2020 г. с настъплението на пандемията и решението на тогавашния президент на САЩ Доналд Тръмп да се оттегли от СЗО, мнозина се надяваха, че Фондацията на СЗО може да генерира ново финансиране от богати хора, от частния сектор и публични кампании чрез набиране на средства.
Амил Сони е първият ръководител на фондацията и се превърна в своеобразен защитник и проводник на идеята за въвеждането на нови частни източници на финансиране за СЗО.
Ветеран от големи световни здравни организации като Глобалния фонд и Инициативата за достъп до здравеопазване на семейство Клинтън, той последно е работил 8 години във фармацевтичната компания Viatris.
Сони заяви, че се е ангажирал лично с прозрачността, а фондацията публикува списък на дарителите и техните дарения онлайн, включително анонимните. Той посочи също така политиките на фондацията за приемане на подаръци и сигнализиране за нередности като примери за това как тя се предпазва от неправомерни външни влияния.
Сред компаниите, които са дарили на фондацията, са Meta, компанията майка на Facebook, компанията за медицински технологии Masimo Corp., компанията за луксозни пътувания DFS Group и хранителният гигант Nestle. Това дарение предизвика недоволство от някои глобални здравни специалисти заради историята на Nestle за маркетинг на бебешко мляко. Насоките на СЗО се застъпват за кърменето и казват, че адаптираното мляко трябва да е на разположение, когато е необходимо, но не и да се насърчава.
В крайна сметка фондацията пренасочи дарението на Nestle от 2,1 милиона долара към инициативата за споделяне на ваксини COVAX а не към отговора на СЗО срещу COVID-19. Nestle не коментира дарението, но каза, че е в съответствие с националните закони за маркетинговата формула. Той също така доброволно разшири политиката да не рекламира адаптирано мляко за бебета до шест месеца във всички страни, включително в страни като САЩ, които нямат разпоредби, наред с други ангажименти.
„Всеки донор на СЗО, независимо дали е компания или правителство, не е задължително цялото това, което прави, да отговаря на нормите и стандартите на СЗО“, каза Сони и добави, че приемането на тези дарения от фондацията не трябва да ограничават способността на СЗО да държи тези страни или компании отговорни.
Друго ново инструмент, създаден от фондацията, е Инвестиционен фонд за въздействие, който стартира миналата година. Global Health Equity Fund ще се управлява от израелската рискова група OurCrowd и се стреми да събере 200 млн. долара за инвестиране в „революционни“ технологии за здравеопазването и в индустрии, които влияят на здравето, като енергетиката и селското стопанство. Фондацията няма да подбира инвестициите, а ще работи с компании, за да направи техните технологии достъпни и подходящи за пазари в страни с ниски и средни доходи.
Хавиер Гузман, директор на глобалната здравна политика в Центъра за глобално развитие, смята, че е неуместно Фондацията на СЗО да участва в разработването на каквато и да е технология, която в крайна сметка може да бъде оценена от СЗО – една организация, притежаваща, по думите му, силата да моделира цели индустрии и пазари.
„Фондацията не трябва да се свързва с никоя глобална рискова фирма, не трябва да се свързва с избиране на победители и решаване какви компании и какви технологии трябва или не трябва да бъдат разработени“, каза Гузман.