Астмата остава един от световните здравни проблеми, който води до животозастрашаващи пристъпи, когато заболяването не е в контрол. Това заяви доц. д-р Ваня Юрукова, специалист по пневмология и фтизиатрия и заместник-изпълнителен директор на столичната Многопрофилна болница за активно лечение по белодробни болести „Св. София“. Тя участва в семинар за журналисти на тема „Да сведем до 0 астматичните пристъпи“, който се проведе днес в София.
Събитието има за цел да повиши обществената информираност относно заболяването и животозастрашаващите пристъпи вследствие на лошия контрол на болестта. То е част от глобална инициатива AsthmaZero (Да сведем до 0 астматичните пристъпи), зад която в България се обединяват Българското Дружество по белодробни болести и Дружеството по алергология с подкрепата на фармацевтична компания АстраЗенека.
„Астмата е хронична болест, която може да бъде контролирана със съвременните медикаменти, достъпни за българските пациенти, които са близо 9% от населението. В същото време обаче, близо 45% от астматиците у нас нямат добър контрол на заболяването“, заяви доц. д-р Юрукова. Според нея смъртните случаи вследствие на астмата са сериозен проблем като повечето от тях са предотвратими ако има правилен терапевтичен подход. Като основни причини за това тя посочи подценяване хроничния характер на заболяването, не придържане към предписаното лечение, особено след отзвучаване на симптомите, както и прекомерната употреба на облекчаващ медикамент вместо поддържащото лечение.
„Проблемът е, че пациентите използват облекчаващи бронходилатиращи медикаменти, разширяват почти мигновено дихателните пътища, които им дават „лъжливо“ усещане за контрол на астмата, без да я лекуват. На всички пациенти с астма, използващи повече от препоръчителната за година бройка инхалатори за облекчаване на симптомите, е наложително да се преразгледа терапевтичния план от специалист независимо от тежестта на астмата. В противен случай заболяването прогресира, настъпват необратими промени в дихателните пътища и пациентите са изложени на сериозен риск от тежки пристъпи“, предупреди доц. д-р Юрукова.
Астмата е хронично, възпалително заболяване на белия дроб, при което се наблюдава оток и стесняване на дихателните пътища, от спазъм на гладката мускулатура и отделяне на повече слуз. Това затруднява дишането. Характерните симптоми на астмата са задух, пристъпи на кашлица, хрипове и стягане в областта на гърдите. Пациентите са хора в активна възраст и влошаването на заболяването намалява тяхната работоспособност и качеството им на живот. Данните показват, че на всеки 5 минути пациент с астматичен пристъп посещава спешен център в Европа.
От наблюденията ми като Общопрактикуващ лекар поне 15 процента от пациентите с ХОББ и Бронхиална астма са активни и заклети , до проклети пушачи, на които им плащаме скъпото лечение. Ако това е добър контрол на лечениет, здраве му кажи. Да се въведат тестове за никотин и ако е положителен няма -лекарства по Здравна каса. Пари за цигари има , ще се намерят и за лекарства.
Абсолютно си прав,колега! Даже са и повече пушачите.ПРЕДЛОЖЕНИЕТО ЗА КОНТРОЛ на лечението и пушенето е много уместно.На доста събирания на нашата гилдия се представят проучвания как действат някои инхалатори на пушачи.Аз винаги реагирам,че такива проучвания всъщност стимулират болните да пушат.И че трябва да се набие в главата на пациента,че първото условие да подобри рязко състоянието си е да спре цигарите.