Ново изследване показва, че почти 70% от лекарите, които правят цезарово сечение при раждане, всъщност го правят заради опасения, че след естествено раждане ще бъдат съдени. Обзор на проведени изследвания по темата дава представа за основните причини, поради които акушер-гинеколозите прибягват до цезарово сечение.
Освен заради страха от съдебно преследване, лекарите избират цезарово сечение и за да избегнат нанасянето на вреди на тялото на жената, а също така и защото за естествено раждане нямат достатъчно персонал. Лекарите също така могат да предпочетат цезарово сечение, тъй като за тях това е по-удобната и „организирана“ процедура. Освен това, колкото по-възрастни са медиците, с толкова по-голяма вероятно те биха прибегнали именно към тази процедура. И това – независимо от доказателствата, че естественото раждане в действителност е по-безопасно и по-рядко предизвиква усложнения.
Експертите твърдят, че е важно да бъдат разбрани мотивите на лекарите, които предпочитат оперативната намеса, нерядко неоправдана от медицинска гледна точка.
В хода на проучването, проведено от Тринити Колидж в Дъблин, Ирландия, са анализирани 34 научни изследвания по въпроса за отношението на лекарите към цезаровото сечение, проведени в 20 държави по света между 1992 г. и 2016 г.
Резултатите от проучването са публикувани в сп. Public Library of Science.
Едно от разгледаните изследвания, проведено във Великобритания и Ирландия, сочи, че страхът от съдебни искове е причина за избор на цезарово сечение при 67% от акушер-гинеколозите. В голямата си част този страх е предизвикан от възможните юридически последствия заради усложнения при естествено раждане.
Около една четвърт от жените във Великобритания и близо една трета – в Ирландия, раждат с цезарово сечение. При това според стандартите на здравните министерство на тези страни цезаровото сечение трябва да се извършва само в случаите, когато то се смята за по-безопасно за майката и бебето от естественото раждане. Цезаровото сечение носи риск от заразяване с инфекции, кръвотечения, увреждане на вътрешните органи, възникване на проблеми с дишането на бебето и случайно увреждане на тялото му.
По данни от изследването, лекарите по-често предпочитат цезаровото сечение, тъй като надценяват риска от естественото раждане, а също така се базират на личния си поглед върху процедурата на цезаровото сечение, като я смятат за по-удобна и безопасна.
Медиците също така казват, че предпочитат цезаровото сечение, за да избегнат възникването на изпускане на урина или пролапс на матката след естествено раждане.
Един от авторите на изследването – Сунита Панда, твърди, че в целия свят рязко се е увеличил броят на случаите на цезарово сечение, особено когато става въпрос за първородно дете на родилката, за което към момента няма достатъчно обяснение. „Нашите изследвания дават важна представа за причините за увеличаване на ръста на цезаровото сечение“, посочва Панда.
Авторите на проучването също така смятат, че това се случва и защото лекарите искат да контролират графика на работния си ден, тъй като естественото раждане може да се очаква по всяко време на денонощието.
Резултатите от това изследване са актуални и за България, предвид твърденията, че огромна част от ражданията у нас се извършват с цезарово сечение без медицински показания за това. Припомняме, последният трагичен случай в лечебно заведение е този на родилка, която почина в плевенската университетска болница след планирано секцио. До момента няма информация какво е наложило избора на секцио за раждането, тъй като близките на жената многократно подчертаха, че тя е била напълно здрава.
Все пак трябва да посочим, че в случая според обществено достъпната информация проблемът засяга не самата операция, а момента на въвеждане на родилката в анестезия.