!
Четвъртък, 22 Май 2025
17
февр
2
 

Богдан Кирилов: Подготвяме кратко сравнение между ваксините за улеснение на ОПЛ

Осем месеца е имунитетът от ваксините според последните изпитвания

Сряда, 17 Февруари 2021 | 09:39:36
2

Националният ваксинационен щаб подготвя кратък обзор със сравнение между различните видове прилагани в момента у нас ваксини. Целта е информацията да бъде предоставена по по-лесен и достъпен за семейните лекари начин и да не се налага те да проверяват

Националният ваксинационен щаб подготвя кратък обзор със сравнение между различните видове прилагани в момента у нас ваксини. Целта е информацията да бъде предоставена по по-лесен и достъпен за семейните лекари начин и да не се налага те да проверяват всичко в кратката характеристика. Това обясни пред БНТ изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов, който коментира отправените в няколко писма въпроси от общопрактикуващите лекари, свързани с прилагането на ваксините.

Кирилов припомни, че в Националния ваксинационен щаб има представител на Националното сдружение на личните лекари и всяко решение се съгласува с него.

Основното противопоказание и на трите ваксини е свръхчувствителност към активното вещество или към помощните вещества. За всяко останало състояние, диагноза, заболяване на който и да е желаещ да бъде ваксиниран, трябва да бъде направена преценка от лекуващия лекар и от този, който ще постави ваксината, разясни Кирилов. За автоимунните заболявания директорът на ИАЛ посочи, че ако те са контролирани и пациентът е в ремисия, няма никакъв проблем да бъде поставена ваксина, дори е препоръчително, защото тези пациенти са рискови.

Запитан за осигурявания имунитет срещу вируса след имунизация, Кирилов информира, че според последните изпитвания част от участниците са изградили имунитет за осем месеца, а очакванията са той да е за година-две.

Той посочи, че вече има регулярност с доставките и разпределението на ваксини, което ще позволи да навлезем в нов етап на ваксинацията и ще има възможност за ваксиниране на по-голям брой хора.

До края на месеца очакваме над 240 000 дози, а за месец март очакваме над 500 000 дози от трите разрешени за употреба. България е предвидила 300 млн. лв. за закупуване на ваксини, стана ясно от думите му. Ако останат ваксини, те могат да бъдат дарявани или продавани на други държави при съгласие на производителите, обясни той.

Кирилов посочи още, че се очаква и седмият договор на ЕК за ваксина да бъде финализиран съвсем скоро. „Очаква се и седмият договор на ЕК да бъде финализиран съвсем скоро, като общото количество, което България може да закупи по тези договори, надвишава 18 милиона дози, и тъй като една от ваксините се очаква да бъде с еднодозов прием, ще има за над 10 млн. население - ще има достатъчно ваксини за цялото население“, поясни директорът на Агенцията по лекарствата.

От първо до трето тримесечие ще има регулярни доставки от всички ваксини от всички производители. За съжаление не можем да получим цялото количество, което сме заявили от която и да е от ваксините, едновременно. Те са разпределени, като се увеличават с всеки изминал месец, така че ще има по-голямо количество в следващите месеци и възможност за избор, каза той.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
kwpZ

Един ОПЛ на 33 17.02.2021 10:27:33

Айде, че то вирусът ще си мутира до безобидни варианти вие докато се намотаете.

Да да 17.02.2021 10:12:35

Бла, Бла и Бла! Общи приказки на тон!


Всичко за коронавируса
Още новини
Фондация „Майки за донорството“ отбелязва 11-годишнината си
21.05.2025 17:46:57

Фондация „Майки за донорството“ отбелязва 11-годишнината си

На 21 май 2025 г. фондация „Майки за донорството“ отбелязва своя 11-и рожден ден като ...

Българска асоциация „Диабет“ беше призната за национално представителна организация
21.05.2025 17:31:31

Българска асоциация „Диабет“ беше призната за национално представителна организация

Правителството призна Сдружение „Българска асоциация Диабет“ за национално представит ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...