!
Вторник, 29 Април 2025
05
окт
 

Болница завежда дело срещу пациент за уронване на престижа й

Сряда, 05 Октомври 2016 | 15:08:25


УМБАЛ „Дева Мария” завежда дело за уронване на престижа на лечебното заведен

УМБАЛ „Дева Мария” завежда дело за уронване на престижа на лечебното заведение, отправяне на заплахи и упражняване на системен и продължителен терор спрямо лекарските екипи и персонала на болницата.

Делото ще бъде заведено срещу майката, приятеля и майката на приятеля на родилка, била в лечебното заведение, съобщиха от там.

„След неправомерното обвинение в лекарска грешка за загубата на бебето на родилката, успешното премахване на мъртвия плод по най-щадящия за нея начин и всички грижи, които се полагат в болницата за бързото й възстановяване, близките й не спират да тероризират лекарите“, се казва в съобщението на „Дева Мария“.

„За възстановяване на доброто име и нормалния процес на работа, ръководството на болницата ще потърси правата си в съда. Време е да се разбере, че не винаги докторите носят вина“, заявяват от там и допълват, че средствата от спечелване на делото ще бъдат инвестирани в лечението на социално слаби пациенти.

Случаят с родилката в бургаската болница стана известен преди дни, когато близките й обвиниха болницата в лекарска грешка заради загубата на бебето. Според тях бременността е износена докрай, като терминът бил на 28-ми септември. Дни по-късно – на 2-ри октомври, тоновете на бебето вече не се чували и жената била настанена в болницата, но нито е оперирана по спешност, нито е предизвикано раждане. Тя била оставена на системи, а раждане било предизвикано едва на следващия ден следобед. Бебето обаче вече било мъртво. Оказало се, че е с омотана пъпна връв, но лекарите не са видели това на проведените изследвания на родилката.

От лечебното заведение обаче разказват друго:

На 30-ти септември, при рутинен преглед от гинеколог, лекарят установил, че сърдечните тонове на плода са на долната граница. И от преглеждащия лекар, и от наблюдаващия бременността е препоръчана хоспитализация, родилката обаче отказала. Това е описано в амбулаторния лист, под който тя се е подписала.

Отишла е отново в болницата на 2-ри октомври около 11 часа, с оплакване, че не усеща бебето. Лекарите установили вътрематочната смърт на плода и започнали подготовка за раждане, което продължило до вечерта на следващия ден.

Сега и двете страни твърдят, че ще заведат дело - едната - за уронване на престижа, другата - за лекарска грешка.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
fVvW


Всичко за коронавируса
Още новини
Ваксинацията срещу пневмококи може да спести 11,4 млн. дни употреба на антибиотици при деца
29.04.2025 17:29:42 Надежда Ненова

Ваксинацията срещу пневмококи може да спести 11,4 млн. дни употреба на антибиотици при деца

Имунизационният обхват на ваксините срещу грип е достигнал 20% през 2024 г., срещу ротавирусен га ...

ЕMA одобри ново биологично лекарство за офталмопатия при базедова болест
29.04.2025 17:11:00

ЕMA одобри ново биологично лекарство за офталмопатия при базедова болест

Комитетът по лекарства за употреба в хуманната медицина (CHMP) при Европейската агенция по лекарс ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...