Университетска болница „Лозенец“ посреща новата учебна година с кампания за безплатни прегледи на деца, съобщиха от лечебното заведение.
Ще се проведат безплатни прегледи, насочени към профилактика на гръбначните изкривявания при децата в училищна възраст - от 7 до 18 години. Те ще се извършват на 9 септември, събота, от 9 ч. до 17 ч. в Спортно-оздравителния комплекс „Лозенец“, ул. „Козяк“ № 1.
Подрастващите ще бъдат консултирани от доц. д-р Искра Такева, началник на Клиниката по физикална и рехабилитационна медицина. В консултациите ще участват и висококвалифицирани рехабилитатори и кинезитерапевти. При проявен интерес от страна на родителите, има възможност за провеждането на курс индивидуална кинезитерапия по предварително изготвена програма.
Гръбначните изкривявания са често срещан проблем при децата в училищна възраст. През последните години се наблюдават все по-чести и по-тежки деформации на гръбначния стълб сред подрастващите. При момичетата процесът обикновено започва около 10 годишна възраст, а при момчетата около 12-13 години. Причините се свързват с бързия растеж по време на пубертета, когато гръбначният стълб е най-податлив на генетични въздействия и въздействието на околната среда. Значение имат вредните навици като обездвижване, неправилна поза пред компютъра и на училищния чин, носене на тежките раници. Правилната стойка определя не само естетичния външен вид, но и доброто функциониране както на опорно-двигателния апарат, така и на всички жизненоважни органи и системи: сърдечносъдова, дихателна, нервна и храносмилателна. Настъпилите при децата в училищна възраст изменения най-често остават за цял живот и носят след себе си редица усложнения, влошаващи качеството на живот и влияещи директно върху неговата продължителност.
Ранното откриване на гръбначните изкривявания значително повишава възможностите за тяхното коригиране чрез провеждането на специализирана кинезитерапия и плуване, посочват специалистите.
Заявките за профилактичните прегледи ще се осъществяват чрез контактна форма на сайта на болницата и на телефон 02 96 07 682.
Още една инициатива на лечебното заведение е посветена на децата преди първия учебен ден.
На 10 и 12 септември Медицински център „Лозенец“ (ДКЦ) организира безплатни очни профилактични прегледи за ученици на възраст от 7 до 12 години. На 10.09, неделя, прегледите ще се състоят от 9 до 16.30 ч. , а на 12.09, вторник - от 9 до 16.30 ч.
Детският офталмолог д-р Гергана Светославова ще преглежда малките пациенти в детския очен кабинет, който се намира в Отделението по очни болести, етаж 2, ул. „Козяк“ № 1.
Прегледът ще включва: определяне на зрителна острота, изследване на цветно зрение, изследване на стереозрение, очен преглед на структурите. При съмнение за очно състояние, което налага корекция или допълнителни диагностични процедури, ще бъде предложен допълнителен час за преглед.
От лечебното заведение напомнят на родителите, че при наличие на предишни изследвания е желателно да ги предоставят по време на консултацията.
Заявките за медицинските прегледи ще се осъществяват чрез контактната форма на сайта на болницата, както и на тел. 02 96 07 682.
В първите години от училищната адаптация доброто зрение е ключово за успеха на ученика, обяснява д-р Светославова.
При понижена зрителна острота може да възникнат проблеми с асимилирането на учебния материал. Такъв тип проблеми може да има при всяка една от рефракционните аномалии - късогледство, далекогледство и астигматизъм.
Напоследък все повече нараства процентът на късогледи ученици във възрастта от 7 до 10 години. За забавяне на прогресията на късогледството вече има категорични данни, че ключово значение играе ранната корекция. подходящото поведение и проследяване.
При далекогледите деца може да се наблюдава трудност при четене и писане, а това е един от основополагащите моменти в началния етап от образованието. Може да се оплакват от главоболие, замъглено зрение при четене, да губят буквите и редовете.
Специалистите са категорични, че профилактичните очни прегледи са важни за тази възраст, защото дават възможност за: ранна диагностика на рефракционни аномалии, преоценка на режима на детето и насоки за правилно зрително натоварване, съставяне на план за проследяване според настоящото състояние и за превенция на затруднения с учебния материал, които се дължат е на некоригирани зрителни проблеми.
Браво, така трябва да се грижат за нашите деца!