Болничните асоциации се обединиха срещу разписаните в НРД прагове на минималните възнаграждения на медицинските специалисти. В декларация, подписана от Българска болнична асоциация, Националното сдружение на частните болници, Асоциацията на университетските болници, Националното сдружение на областните многопрофилни болници и Сдружението на общинските болници в България, се заявява, че за увеличаването на заплатите на лекарите и сестрите е нужен „пазарен подход, а не сляпо административно регулиране“.
Ето пълния текст на декларацията:
В подписания от БЛС и НЗОК Национален рамков договор 2023-2025 г. за медицинските дейности като изискване за изпълнението им бяха въведени прагове за минимални възнаграждения на медицинските и немедицински специалисти, както и за максимални съотношения между най-ниските и най-високите възнаграждения на работещите медици във всяка една болница. В Анекса на НРД от 20.02.2024 г. са заложени сериозни санкции при неизпълнение на тези изисквания.
Ние, представителите на всички болнични сдружения, не се съмняваме, че зад този акт стоят добри намерения за повишаване на заплатите на лекарите и сестрите. Такива намерения имат и работодателите в сферата на здравеопазването. Но за да се осъществят те е нужен икономически, пазарен подход, а не сляпо административно регулиране.
Българският лекарски съюз представлява лекарите. Уважаваме и зачитаме правото му да ги представлява като съсловие и да отстоява исканията им за достойни възнаграждения. Доставчиците на медицинска помощ обаче и фактически, и юридически са лечебните заведения. Те са тези, които изплащат тези възнаграждения. Но болниците продължават да не са страна в договарянето на условията за оказване на медицинска помощ, макар че са пряко заинтересовани, защото носят цялата юридическа и финансова отговорност по изпълнението на клаузите, залегнали в НРД.
НЗОК по закон е купувач на медицински услуги и неговият естествен интерес е да купи колкото може по-добра услуга на колкото може по-ниска цена. Не е обосновано обаче, купувачът да определя какви заплати да вземат служителите на продавача, още повече че НЗОК заплаща тези услуги „анблок“, а не по отделни пера за заплати, консумативи, амортизации и т.н. Продавачът извършва това разпределение според финансовите си възможности.
Болниците са търговски дружества в най-различна икономическа ситуация – едни изплащат кредити, други вземат кредити, трети инвестират, а всяка има различни приходи от други дейности. Да задължиш всички, независимо от финансите им и етапа на развитие, да плащат едни и същи минимални и максимални заплати, означава да навредиш на всеки от тях, защото единият ще трябва да спре инвестицията си, другият да плаща кредитите си, а третият да дава за заплати повече, отколкото се полага за положения труд.
Необосновано е създаването на очаквания, че повишаването на заплатите на всички означава подобряване на качеството. Повишаването на заплатата е стимул, когато се дава на тези, които работят по-добре и имат по-голям принос за успеха на лечебното заведение. Това е основен регулаторен механизъм на всеки работодател във всеки сектор. Увеличението на възнагражденията на всички, без оглед на техния принос демотивира и тези, които са работили добре и тези, които не са работили добре.
Логично е също така, персоналът, който е по-квалифициран, по-търсен от пациентите и с по-голям принос към дружеството, да получава по-високо възнаграждение. Овен това, главната причина за сегашните диспропорции в заплатите по отделни специалности не са работодателите, а диспропорциите в цените на клиничните пътеки и процедурите.
Ситуацията се усложнява още повече с въведената в подписания от БЛС и НЗОК Анекс от 20.02.2024г. към НРД 2023-2025г., съдържащ нова клауза, съгласно която при недостиг на средства в бюджета на НЗОК за 2024г., извършената и отчетена от лечебните заведения дейност над определените им месечни стойности няма да се прехвърля като задължение на НЗОК през 2025г.
Забраната НЗОК да заплаща за реално оказаната болнична помощ на здравноосигурени лица е в диспропорция с непрестанно нарастващите разходи на лечебните заведения, в т.ч. и за трудови възнаграждения на фона на ниските им месечни лимити, които не са променяни от година и половина насам. Въвеждането на подобна клауза ще възпрепятства не само изплащането на трудовите възнаграждения към персонала, но и нормалното функциониране на болниците, което в крайна сметка ще рефлектира върху гражданите и своевременността и качеството на оказваните им здравни услуги.
Опитът да се реши всичко това чрез административно регулиране е не само погрешна икономическа политика. Въведените регулации са в противоречие с основни правни принципи, заложени в нашата Конституция и Договора за функциониране на Европейския съюз. Ние вече оспорихме тези текстове пред съда и очакваме неговото решение.
От болничните сдружения сме уверени, че вместо да водим съдебни спорове, можем да постигнем много повече, ако си сътрудничим, което е и главната причина да излезем с тази декларация.
Ето защо, нашето послание е ако Правителството иска да помогне за повишаване на възнагражденията на работещите в болниците, трябва да насочи инвестиционния интерес в здравеопазването към оздравяване на съществуващите лечебни заведения. Работещите лекари и сестри трябва да получат свободата да сключват граждански или трудови договори без ограничение. НЗОК трябва да се погрижи да премахне диспропорциите в цените на клиничните пътеки. Трябва да се премахнат лимитите и ненужните административни бариери пред болници и пациенти. По-нататък пазарът ще направи така, че всеки да получи справедливо възнаграждение за труда си, а то ще доведе и до това да имаме устойчива във времето, своевременна и качествена медицинска помощ.
Е какво стана,нали щяхте да правите конкурси,да махате тези корумпирани и крадящи,вечно ненаяли се и с голям партиен гръб директори на болници?! Или ви е само дрънкането? Ами те съсипаха болниците,и то Университетски големи,прогониха с обидно ниските заплати персонала(и се чудят някои що тези хора отиват в частни к-ки? Ми ще ходят,щото дават пари!) Продължавайте да държите тези некадърни лапачи и никой няма да остане в тези болници,които на места съществуват все още,защото отпред в името има УНИВЕРСИТЕТСКИ,а в тях не останаха специалисти,ами се превърнаха в социални домове!!! Пък като си свършите работата с болничните некадърни и крадящи шефове минете и направете оборка и в Центровете за спешна помощ,защото и там кой от кой по-некадърен,луд и спуснат от някой партиен лидер шеф!!! Вземете и си свършете най-сетне работата,господа костюмари министри и зам. министри от Министерство на здравеопазването!
Здравейте, моито мнение е че трябва да се приема висока минимална за лекарите. И болниците много добре могат да се справят финансово ако редактират заплати от порядъка на 20 и 30 хиляди лева месечно на лекари които са по договор на 15дни и то на разположение. Също да спрат директорите да раздават НА СЕБЕ СИ коледни бонуси по 40 хиляди за това че са изкарали болницата на плюс в годишният отчет. Защото на финала болницата е на плюс именно от потресаващо ниските заплати на 80% от лекарите работещи в тях. Като за финал не разбирам как може да се противопоставят една шепа крупно платени директори на НРД-то.. Оставете и някои друг да вземе няколко стотин лева месечно който с учене, работа и труд заработва вашите тлъсти заплати!!! Нека свърши вече тази експлоатация на лекарите които работят за по ниска заплата от тази на сервитьор в Стар Бъкс.
БЛС да защитава интересите на лекарите, а не на фарма компаниите.
Частните болници пък какво се оплакват, като опоскват яко касата и няма частна болница с реални възнаграждения по-ниски от тези в КТД. Вярно е, че в доста частници хайдуци, за да си спестят плащане на осигуровки, плащат по фиш постничко, а всеки месец голямата добавка е в пликче на ръка!
"Ние, представителите на всички болнични сдружения" - кой сте вие? Тези т.нар. болнични сдружения са дефакто директорите на тези заведения, които пък са некадърници, но с як партиен гръб! Сложени са, за да получават високите си "мениджърски" заплати и да правят далавери с поръчките, от което се облагодетелстват поставилите ги на тези постове. Всички тези боклуци трябва да се изметат и директно министърът да назначава шефовете на държавните болници, като първия критерий за назначаването им, е изпълнението на КТД, а всички поръчки да са на централизирани търгове, за да не могат да крадат! Добрия мениджър може така да оптимизира персонала, че да изпълни КТД. В болниците е пълно с "калинки" и пенсионери. Друг е въпросът, че цените на клиничните пътеки са абсолютно лобистки и не свързани с вложения труд на персонала, така че не могат по никакъв начин да са мерило за "работещи" звена (лекари), който да са значително привилегировано заплатени!
По малките общински болници,нищо не работят,издържат се от фиктивни хоспитализации,и нещо по сложно...айде в линейката на Спешна помощ....,а иначе претенции големи за пари.Спешна помощ ,изнемогва по малките градчета....никой не прави нищо,по въпроса..
Ако искате и в държавен вестник да ми публикувате фиша
условията са пазарни - като си се пазарил да работиш без пари си е твой проблемът
Условията не са пазарни в здравеопазването. Тук са путино-комунистически.
Иван Маджаров обеща 30% увеличение за клиничните пътеки, обеща светло бъдеще, но всъщност не защитава лекарите, а личните си лобистки интереси. Затова го подкрепяйте и гладсувайте за него и за колегите му от УС на БЛС.
Маджаров бе инсталиран на този пост, за да защитава лобистки интереси, а не на обикновения лекар. Въобще БЛС е ненужна казионна организация, обслужваща ограничени групови интереси. Ако отпадне задължителното членство, няма и 100 члена да останат.