Приложението е-Здраве вече е с обновена версия и нови допълнителни модули - „Кръводарявания“ и „Личен картон“, а тези нови функционалности ще улеснят значително както лекарите, така и пациентите. Хората могат да бъдат напълно спокойни за сигурността на личните си здравни данни и цялата въведена информация. Това заяви пред телевизия Bulgaria ON AIR директорът на отдел „Софтуерна интеграция“ към „Информационно обслужване“ Борис Костадинов.
„Целта на функционалността „Личен картон“ е да има съвкупност, минималната важна информация за пациента на едно място – тегло, ръст, кръвна група, както и контактно лице за спешни случаи. Данните се въвеждат от самия пациент, но са достъпни за лекарите, в това число и за тези от „Спешна помощ“. Другата функционалност, която сме въвели, са допълненията в модула „Имунизации“ – следи се кога идва моментът за следващата доза, ако има такава, какъвто е случаят с някои видове имунизации, системата ще може и да припомни на пациента“, обясни специалистът.
Той подчерта, че частта с направленията е разширена.
„Пациентите могат да проследят кога едно направление е в процес на обработка и това е особено ценно, когато направлението е за лабораторни изследвания, пациентът ще може да види коя точно лаборатория работи по него“, каза той.
Борис Костадинов бе категоричен, че данните ще отразяват проведените изследвания и лечения, както и хоспитализациите.
„Всички данни са изключително добре защитени и достъпът до тях ще се регулира строго. Води се много детайлен журнал на достъпа и за лица, които ще имат право на такъв. Това ще може да бъде проследявано, като пациентът във всеки един момент ще може да отвори да проследи точно кой и в кой момент е имал достъп до неговата лична здравна информация “, увери той и допълни, че при нередност може да се съобщи на органите на реда.
Специалистът подчерта, че лекарите ще бъдат значително улеснени, защото само с един клик ще могат до получат достъп до много голяма и в някои случаи трупана с години информация – най-вече когато се касае за хронично болни пациенти, които са посещавали много лечебни заведения, консултирали са се с много лекари от различни специалности, провеждали са всякакви изследвания в различни лаборатории.
По думите му пациентите също ще бъдат в по-добра ситуация, защото няма да им се налага да събират всички изследвания на хартия, да внимават информацията да не се загуби, да не забравят някои документи, когато тръгват за преглед или за консултация за второ мнение и т.н.
Специалистът подчерта, че целта на създаването на приложението е пациентът да упражнява контрол върху това как се случва лечението. Той даде пример със случаи, в които лекари не могат да въведат даден преглед в информационната система, защото според данните в нея пациентът се намира в болница.
„Приложението е напълно безплатно. За да го достъпите, трябва да отидете в уеб браузъра на адрес my.his.bg. Там можете да се авторизирате с електронен подпис. В бъдеще ще се опитаме да разширим възможностите за вход – към момента можем да влезем с физически или облачни подписи“, отбеляза той и допълни, че е невъзможно да се направи скрийншот при отворено приложение.
Предстои да бъде разработена система, която да изпраща нотификации до пациентите за „събитията“, свързани със здравето им. Ще бъде добавен и цялостен екран за електронни хоспитализации в мобилното приложение, допълни Борис Костадинов.
Не му вярваме....