Камерите на смартфоните могат да се използват за дистанционно наблюдение на пациенти с чернодробно заболяване от дома чрез идентифициране на признаци на иктер в очите, сочи ново проучване, цитирано от standartnews.co.uk.
Изследователи от University College London и Royal Free Hospital са доказали, че камерата на смартфона е в състояние да улови промени в цвета на кожата и цвета на очната склера, които налагат пациентите да потърсят медицинска помощ.
Те са разработили приложение за смартфон, с което са направили снимки на челото, очната склера и долния клепач на 66 пациенти с цироза. Оказало се, че това е начин бързо да се открият повишени нива на билирубин при нарушена функция на черния дроб.
След калибриране спрямо настройките за осветяване на екрана, изображенията били анализирани и използвани за създаване на алгоритъм за определяне нивото на билирубина на базата на степента на пожълтяване на образа.
След това тези прогнозни данни били сравнени с резултатите от кръвния тест за измервана нивата на билирубина. Най-силна корелация е доказана при с изображенията на очната склера, отбелязват изследователите.
Чернодробната цироза е третата най-честа причина за преждевременна смърт в трудоспособна възраст в Обединеното кралство.
Авторите на изследването се надяват, че методът в крайна сметка може да намали натиска върху медиците – лекари и медицински сестри, като даде възможност пациентите да бъдат наблюдавани и проследявани дистанционно от дома им.
Един от съавторите на изследването – проф. Радж Мукерджи, специалист по транслационна хепатология в University College London, коментира резултатите от него:
„Една от причините чернодробното заболяване да е толкова голямо предизвикателство за нас е, че пациентите могат да се влошат много бързо. Неприятен факт е, че ако пациент пристигне в клиниката с много по-изразен иктер, отколкото е бил преди, има вероятност заболяването да е напреднало значително.
Подходът, който оценихме в това проучване, може да ни позволи да наблюдаваме пациентите от собствените им домове много по-често, отколкото е по силите ни сега. Надяваме се по този начин да можем да откриваме влошаване на клиничните симптоми, преди нещата да станат критични“, каза той.
От екипа на изследването смятат, че ще е необходимо по-голямо проучване, за да се потвърди безопасността и точността на подхода.
Д-р Терънс Леунг от Отдела по медицинска физика и биомедицинско инженерство на University College London, който е съавтор на изследването, допълни:
„Технологията на камерата на смартфона се подобрява всяка година, което ни позволява да разработваме иновативни решения за неудовлетворени здравни нужди, като използваме устройства, които повечето хора имат вкъщи. Наистина е много удовлетворяващо, че можем да проектираме решения, които са не само евтини и лесни за внедряване, но и които наистина ще променят живота на хората“, категоричен е той.