„Ние обикновено мислим, че правим нещо добро за хората, но не се съобразяваме с тези, които работят с хората. Злоупотребите не бяха толкова много, но се вдигна такъв шум, че се оказа едва ли не, че единственото, което прави българинът, е да лъже и мами съвместно с лекарите“. Това каза зам.-председателката на Националния съвет на хората с увреждания Веска Събева пред Bulgaria ON AIR по повод проблемите в ТЕЛК.
По думите й българинът е много болен, но системата не подкрепя диагностицирането му. „Отделно не сме свикнали да ходим на профилактика и да взимаме превантивни мерки и когато стигнем до ТЕЛК вече сме достатъчно увредени, за да можем да получим процентите нетрудоспособност“, каза Събева.
Над 1200 българи с различни заболявания са обжалвали намалена инвалидност под 50%, която им е била определена от ТЕЛК след въвеждане на новата организация на освидетелстване през юни тази година. Според Веска Събева реформата, която се опитва да облекчи процеса, всъщност е довела до хаос и увеличение на обжалванията. Намаляването на инвалидността до под 50% пък има сериозни последствия за хората. Те губят финансовата подкрепа, която им осигурява държавата, както и достъпа до здравни услуги. В допълнение, те трябва незабавно да си намерят работа или да започнат да се самоосигуряват.
Сред главните проблеми, които тя отбеляза, са недобре оформената документация, липсата на достъп на специалистите до НЗИС и системата на НЗОК, както и липсата на достатъчно специалисти в комисиите. „Често се случва например, че специалист гинеколог ще определя неврологично заболяване. Това води до абсурдни ситуации, в които некомпетентни по даденото заболяване специалисти правят важни медицински заключения“, категорична беше Събева.
Тя допълни, че разпределението на случаен принцип е добро, но понякога с основание лекарите искат да видят пациента, а той се намира в другия край на България. „Необходимо е да има минимален стандарт в окомплектоването на документите и те да включват както резултата от медицинските изследвания, така и снимките от образната диагностика. Трябва да се направи и сериозна кампания сред пациентите какво трябва да бъде включено в документите им, а комисиите да бъдат още облекчени“, смята Веска Събева.
Друг проблем, който тя отбеляза, е, че въпреки усилията да се ускорят процедурите, има много хора, които чакат от години за ТЕЛК решения, които са засегнати по негативен начин, като биват изпреварвани от по-нови случаи, които са подадени по-скоро.
Ако след издаване на направлението и етапната епикриза и преди подаването им в РКМЕ състоянието се влоши ,влезе се в болница и се променят някои диагнози трябват ли нови направление и етапна епикриза?
От 2009 г.съм диагностицирана със диагноза Ревматоиден поли артрит с придружаващи други заболявания. До 2023г бях 50% инвалидност, но така и не ми отпуснаха социална инвалидна пенсия. През годините обжалвах в НЕЛК два или три пъти процентите на инвалидност, тъй като артрита ми е активен. Отказват ми вече 15 години пенсия под предлог, че немогат да ми я отпуснат защото нямам годините. Това не е редовна пенсия, а социална по болест. Зная за хора които нямат и един ден стаж, но взимат такава пенсия. От 15 години съпругът ми ми плаща осигуровките. Започвам да си мисля че някой от тези служители в НОЙ,ми присвоява пенсията. Това което правят с мен е чиста подигравка и гавра. През тези години, със подавала документи, казвали са ми че имам право на инвалидна пенсия, но след това след 1 месец ме уведомяват че нямам това право. Е,кажете ми това не е ли подигравка и гавра с мен?
Документи за освидетелстване от ТЕЛК се подготвят от ОПЛ( за трайна неработоспособност), Направление за ТЕЛК ,с посочване на Заболяванията по Диагнози.