Оперативното ръководство на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) се попълва с втори подуправител. От днес това е правен факт, след като промените в Закона за здравното осигуряване, приети от парламента, са обнародвани в „Държавен вестник“.
Припомняме, до момента Касата по закон се ръководеше от своя управител, подпомаган от един подуправител, който по силата на правните разпоредби също така ръководи фонда при липса на управител.
Промените в ЗЗО, регламентиращи длъжността втори подуправител на НЗОК, бяха предложени от БСП и приети от Народното събрание през отминалата парламентарна сесия. Вносителите на предложението аргументираха идеята си с нарастващите ангажименти на ръководството на Касата. Според тях наличието на втори подуправител ще даде възможност на оперативното ръководство да управлява фонда по-ефективно.
Предстои народните представители да изберат човек за длъжността, а от управителя се очаква да разпредели ресорите на двамата си заместници.
Обнародваните промени вижте тук.