Хранителните добавки с витамин D нямат превантивен ефект по отношение риска от COVID-19, хоспитализациите по тази причина или по-тежкото протичане на инфекцията. Това сочат данни от проучване в портала PLoS Medicine, цитирано от Ройтерс, което предстои да премине през независима проверка.
Група изследователи са проучили данни за повече от 1,2 млн. души с европейски произход от 11 държави. При част от изследваните са били налице генетични фактори, които са причина за естествено по-високи нива на витамин D. Хората с тези вродени аномалии не били с по-нисък риск от коронавирусна инфекция, хоспитализация или тежък COVID- 19, категорични са изследователите.
Тези резултати според учените показват, че повишаването на нивата на витамин D чрез добавки при хора с такъв дефицит вероятно няма да допринесе с нищо в борбата с коронавируса. По тази причина изследователите изразяват силно съмнение, че рандомизираните проучвания за тестване на добавки с витамин D биха били полезни.
Други експерти обаче са на мнение, че биха искали да се проведат подобни изследвания и сред африкански и други неевропейски популации, за да бъдат изводите по-обективни.
Има изследвания показващи различни резултати.