Нови съвременни терапии са включени в актуализирано фармако-терапевтично ръководство по кожни и венерически болести, което е публикувано за обществено обсъждане в портала за обществени консултации strategy.bg с проект на Наредба за изменение на Наредба № 2 от 23 януари 2020 г. на Министерството на здравеопазването.
Според вносителите причините за промяна на фармако-терапевтичното ръководство са свързани с необходимостта от актуализиране на лекарствените терапии при лечение на умерен до тежък хроничен плакатен псориазис при възрастни, при лечение на активен умерен до тежък гноен хидраденит при възрастни с недостатъчен отговор към конвенционална системна терапия на гноен хидраденит, както и при лечение на умерено тежък до тежък атопичен дерматит при възрастни и юноши на възраст на и над 12 години, които са кандидати за системна терапия.
През последните години в съвременната клинична практика навлязоха редица нови лекарствени продукти, които създадоха нови възможности за пациентите с тези заболявания.
„С проекта на нормативен акт се актуализира правната регламентация на терапевтичния подход при лечението на атопичен дерматит, псориазис и гноен хидраденит. Основна цел е да се гарантира достъпа на пациентите до съответстващо на европейските стандарти лечение с лекарствени продукти и осигуряване на ефективен механизъм за системно и планирано оценяване, наблюдение и непрекъснато подобряване на качеството на медицинските услуги. Проектът цели да осигури високо качество на дейностите по лекарственото лечение в обхвата на медицинската специалност, чрез изисквания за спазване на терапевтичните схеми за посочените заболявания“, подчертават експертите.
Очакваният резултат от прилагането на проекта на наредба е въвеждането на единен терапевтичен подход при предписването и прилагането на лекарствените продукти за атопичен дерматит, псориазис и гноен хидраденит, което да гарантира оптимален ефект при лечението на пациентите с кожни заболявания, а спазването на алгоритмите за лечение е гаранция за висок терапевтичен отговор при широкия кръг от пациенти, се посочва още в мотивите към наредбата.
Проектът е отворен за обществена консултация от 10 март до 9 април т.г., а мнения и предложения по него се приемат на електронен адрес office@ncpr.bg.
С пълния му текст можете да се запознаете тук.