По данни на СЗО всяка година у нас 11 000 души у нас умират поради заболявания, причинени от замърсен въздух, ясно осезаема е тенденцията ХОББ да се подмладява, а последните научни изследвания доказват, че мръсният въздух е причина за възникване на редица сърдечносъдови, мозъчно-съдови заболявания и алергии. Тези данни бяха огласени на пресконференция под мотото „На въздух – да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението“. Нейни инициатори са Сдружение „Жените в бизнеса и професиите – София“ и Сдружение „Въздух за здраве“.
Проектът има интересен символ – „Пейка на здравето“, а идеята му е да даде старт на отговорен разговор по темата за опазването на здравето, на първо място на децата и младите хора, който да се състои „на пейката, а не на масата, както е свикнал българинът“, подчерта Росина Тодорова, председател на Сдружение „Жените в бизнеса и професиите – София“. Тя бе категорична, че задачата е на тази пейка да седнат заедно и да намерят допирната точка в диалог за важността на превенцията деца, родители, учители и лекари.
Росина Тодорова подчерта, че амбицията на организаторите е инициативата да придобие устойчивост и да провокира сериозен обществен диалог относно проблемите, които причинява мръсният въздух.
„Като лекар и детски пулмолог за мен темата е от особена важност“, каза д-р Снежана Лазова от Мрежата „Въздух за здраве“, която обединява повече от 45 медицински специалисти от различни области на клиничната медицина.
Проектът предвижда поредица от дискусии с ученици и специалисти по горещи здравни теми, засягащи младежкото здравеопазване, като освен темата за вредата на замърсения въздух ще бъдат включени и темите за зависимостите и за храненето.
Съпричастност и подкрепа за идеите, залегнали в проекта, изразиха пулмологът проф. Коста Костов, кардиологът доц. Васил Трайков, председател на Дружеството на кардиолозите в България, алергологът д-р Тихомир Мустаков, неврологът доц. Росен Калпачки, председател на Българското дружество по инсулт. Той пожела на „Пейката на здравето“ да бъдат поканени и общопрактикуващите лекари, които също имат важна роля в изграждането на профилактично мислене у хората.