Всяка година през септември светът отбелязва Месеца за борба с рака на яйчниците. Целта е да се повиши информираността за болестта, като се обърне внимание на рискови фактори, симптоми, ранна диагностика и лечение.
Овариалният карцином е седмото по честота онкологично заболяване сред жените по света и засяга дамите предимно над 50-годишна възраст в менопауза. Всяка година около 300 000 жени в световен мащаб и около 800 в България чуват диагнозата „рак на яйчниците“, като Европа е сред регионите с най-висок брой на нови случаи на болестта в света.
В началото симптомите може да са малко, неспецифични или да липсват, което води до диагностициране на до 80% от случаите в напреднал стадий. Според експертите броят на жените по света, диагностицирани с рак на яйчниците, ще нарасне с почти 42% до 2040 г., като се предвижда, че броят на дамите, които ще загубят битката със заболяването, ще достигне до 313 617, което е над 50% увеличение спрямо 2020 г.
Сред рисковите фактори за появата на овариален карцином са няколко.
На първо място е възрастта – заболяването рядко се среща при жени под 40 години
Половината от всички случаи са при пациентки над 60. Наднорменото тегло също е предразполагащ фактор – жени с наднормено тегло (с индекс на телесната маса 30 или повече) са изложени на по-голям риск от развитие на това заболяване. Късното забременяване, липсата на бременност, ранна първа менструация (преди 12-годишна възраст) и късното настъпване на менопауза (след 51-годишна възраст) също играят роля. Специалистите обръщат внимание, че за появата на заболяването има значение и провеждането на хормонална терапия след менопауза, тъй като използването на хормонална терапия с естроген или естроген и прогестерон след менопауза увеличава риска от заболяването.
Важно е да се знае и ролята на BRCA мутациите – промените в гените BRCA1 и BRCA2 се свързват с повишен риск от развитие на рак на яйчниците. Мутациите могат да бъдат наследствени или да възникнат под влияние на околната среда. При наличие на BRCA1 мутация доживотният риск от развитие на рак на яйчниците се увеличава с около 40%, докато при BRCA2 мутация – с 10-20%.
Диагностицирането на рака на яйчниците или фалопиевите тръби може да бъде трудно в ранните стадии. Причината е, че
симптомите в началото на развитието на заболяването често са неспецифични
Част от тях включват болка в корема или таза, вагинално кървене, констипация, подут корем, диария, силна умора, често уриниране. В напреднал стадий пациентката може да усети увеличаване на обиколката на корема, гадене, загуба на апетит, лошо храносмилане, чувство за бързо засищане при хранене, затруднено дишане. Част от тези симптоми понякога се проявят и при други състояния. Възможностите за лечение на овариален карцином зависят от стадия на заболяването, прогнозата, както и възможността за оперативна намеса. В много от случите се прилага хирургично лечение и/или някои от тези терапии – химиотерапия, хормонална терапия, таргетна терапия, имунотерапия.
Генетичното изследване за определени мутации позволява на лекарите така да вземат информирано решение, когато става въпрос за лечението на заболяването. Тестовете преди или след поставяне на диагнозата могат да бъдат важни за подобряване на грижите за пациентите и за осигуряване на достъп до определени таргетни терапии. Около 90% от жените с рак на яйчниците, диагностицирани в първи стадий на заболяването, имат 5-годишна преживяемост.
Колкото по-късно е открито заболяването, толкова и по-малък процент от пациентките достигат 5-годишна преживяемост
70% от пациентките, диагностицирани във втори стадий, 39% – в трети стадий, и едва 17% – в четвърти стадий. Целта на терапията е да се забави прогресията на заболяването за възможно най-дълго време. За жалост понастоящем около 70% от пациентките имат рецидив в рамките на три години след първоначалното лечение. Тези статистики показват, че има още много какво да се направи за лечението на жените с рак на яйчниците.
Повече информация за заболяването може да намерите на сайта www.azcare.bg и Фейсбук страницата „Животът те обича“
В България няма никакви скринингови програми за онкологични заболявания. Няма и да има макар, че Хинков дойде с идеята да възроди общественото здраве. Явно човека не разбира и от обществено здраве. Дай Боже скоро да си ходи в пенсия.