С хеликоптер от Сандански до София за 35 минути беше транспортиран пациент с множество фрактури. Полетът е преминал без сътресения, каза пред журналисти командирът на хеликоптера Юлиян Богоев, цитиран от БТА. Не ни притесняват такива мисии, допълни той. Богоев увери, че кацането на хеликоптера на стадиона в Сандански не е затруднило изпълнението на мисията. Машината е клас А и отговаря на всички европейски изисквания, добави той. Когато хеликоптерите станат шест, всеки от тях ще работи в неговия радиус, каза още Богоев.
Медицинският екип, който се състои от д-р Вера Иванова и медицинска сестра Георги Радоев, е същият, който преди два дни придружи пациент от Шумен, транспортиран с хеликоптера до София.
Днес транспортираната пациентка е на 58 г., пострадала в инцидент, в който кола я повлича и влачи по тротоар. Направени са необходимите изследвания, при които са установява, че няма черепно-мозъчна травма, няма травма и на шийните прешлени и на гръбначния стълб, обясни лекарят. По думите ѝ пострадалата е с гръдна травма, фрактура на ключица, фрактура на три ребра, фрактура на таз, вероятно има и белодробна контузия, като дихателната недостатъчност е компенсирана и по време на полета. Пострадалата има спомени за случилото се, каза още д-р Иванова.
След кацането на хеликоптера на площадката на столичната болница „Св. Екатерина“ пациентката беше транспортирана до болница „Пирогов“.
По-късно директорът на Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха (ЦСМПВ) Георги Деянов коментира пред журналисти каква е процедурата при викане на въздушна линейка. От думите му стана ясно, че близките на пациент не могат да повикат медицински хеликоптер. Въпросът за това дойде от журналистическа публикация, според която лекар от болницата в Сандански казва, че искането за въздушен транспорт е направено от семейството на пострадалата.
Решението за изпращането на хеликоптер се взима от координационната централа, след подаването на сигнал от център за спешна медицинска помощ в цялата страна, обясни Деянов. Когато има нужда от първичен транспорт – взимане на пострадал от мястото на инцидента, от координационната централа подават координатите към въздушния оператор и оттам преценяват къде точно би могъл да кацне хеликоптерът, обясни той. Ако хеликоптерът не може да кацне близо до мястото на инцидента, ние уведомяваме центъра за спешна медицинска помощ, откъдето трябва да се изпрати линейка, а с нея да се транспортира пациентът до хеликоптера, допълни Деянов.
В случая е ставало въпрос за т. нар. вторична мисия, която не е налагала спешното излитане на въздушната линейка веднага след подаване на сигнала.
Това вече е смислена мисия, а не прибързан ПР, каквото беше предното/ 40 мин до Св. Марина по магистралата, без зареждане/
Явно първото е било като вид "учение с бой", не помниш ли от казармата ? Да се изпробва стиковането на екипа и самата машина - при първото е нямало значение от забавянето, защото всичко е било планувано и следено зорко.Днес вече е истинска спешност с политравма.Браво на екипа.