!
Вторник, 08 Юли 2025
02
ноем
 

Въвеждат Sars-Cov-2 в списъка с биологичните агенти

Понеделник, 02 Ноември 2020 | 17:06:39


МЗ публикува за обществено обсъждане проект за изменение на Наредба № 4 от 2002 г. за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на биологични агенти при работа. С него се въвежда в националното законодателство актуализирания от Е

МЗ публикува за обществено обсъждане проект за изменение на Наредба № 4 от 2002 г. за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на биологични агенти при работа. С него се въвежда в националното законодателство актуализирания от ЕС списък на биологичните агенти, за които е известно, че заразяват хората, във връзка с най-новите познания, както и наличието на нови биологични агенти.

Въвеждат се и актуализирани разпоредби по отношение на дейностите, в които работниците са изложени или са потенциално изложени на биологични агенти в резултат от тяхната работа, и мерките, които трябва да бъдат взети.

Добавени са известен брой биологични агенти, сред които са и коронавирусът, свързан с тежкия остър респираторен синдром (свързан с ТОРС коронавирус), коронавирусът на близкоизточния респираторен синдром (вирус MERS), както и новият SARS-CoV-2 вирус.

"Вирусът, наречен „коронавирус 2, свързан с тежък остър респираторен синдром“ или накратко „SARS-CoV-2“, който предизвика пандемията от COVID-19, показва големи сходства със свързания с ТОРС коронавирус и вируса MERS. Предвид наличните епидемиологични и клинични данни относно характеристиките на вируса, като например моделите му на предаване, клиничните му характеристики и рисковите фактори за заразяване, SARS-CoV-2 се добавя в списъка с биологичните агенти, за да се осигури непрекъсната адекватна защита на здравето и безопасността на работниците при работа", уточняват от Министерството.
В мотивите към проекта е записано още, че SARS-CoV-2 може да причини тежко заболяване у хората сред заразеното население и представлява сериозна опасност, по-специално за по-възрастните работници и тези със съпътстващ медицински проблем или хронично заболяване.

"Въпреки че понастоящем няма ваксина, нито ефективно лечение, в международен план се полагат значителни усилия и вече има установен значителен брой потенциални ваксини. Като се вземат предвид най-новите научни доказателства и налични клинични данни, SARS-CoV-2 е класифициран като човешки патоген от рискова група 3", уточняват още от МЗ . 

През март 2020 г. Световната здравна организация публикува насоки за биобезопасност за лабораториите във връзка с новия коронавирус и тестването на клинични проби от пациенти, заразени със SARS-CoV-2. В насоките е уточнено, че несвързана с размножаване диагностична лабораторна дейност, например секвениране, може да се извършва в съоръжение, в което се използват процедури, еквивалентни най-малко на второ ниво на изолация (второ ниво на биобезопасност, BSL-2), а свързана с размножаване дейност, включваща SARS-CoV-2, трябва да се извършва в съоръжение от трето ниво на изолация с въздушно налягане, отрицателно спрямо атмосферното (трето ниво на биобезопасност, BSL-3).

Директивата на ЕС трябва да се транспонира в националното законодателство на държавите-членки в срок до 24 ноември 2020 г.

Прилагането на предложения проект е възможно да доведе до възникването на известни финансови разходи за икономическите оператори. Те ще са свързани с техническо осигуряване на намаляването на нивото на експозиция на работниците до възможно най-ниски стойности.

Пълният текст на проектонаредбата можете да видите тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
kHS2


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Калайджиев: Нека да видим къде са тези чужденци-лекари, които ще дойдат да работят за 500 долара
08.07.2025 11:14:03

Д-р Калайджиев: Нека да видим къде са тези чужденци-лекари, които ще дойдат да работят за 500 долара

6 години продължава обучението по медицина в България, с държавните стажове и изпити стават 6,5 г ...

Румъния: Пациентите ще дават оценка на храната в болниците през сайта на здравното министерство
08.07.2025 10:20:44

Румъния: Пациентите ще дават оценка на храната в болниците през сайта на здравното министерство

От 14 юли на уебсайта на Министерството на здравеопазването на Румъния ще бъде достъпен онлайн фо ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...