„Делото за злоупотреби в МБАЛ „Христо Ботев“ във Враца е в ръцете на двама окръжни прокурори и двама следователи от Монтана. Задачата им е поставена от главния прокурор Сотир Цацаров през март, каза вчера шефът на окръжната прокуратура в Монтана Нина Борисова. Четиримата магистрати, поели делото, са определени с нейна заповед“, четем днес в „24 часа“.
„До момента са проверени голям обем документи, разпитани са свидетели. Предстои комплексна медико-икономическа експертиза, която трябва да бъде извършена от 3 вещи лица - каза прокурор Борисова. - Ако експертизата не се забави, разследването ще завърши скоро.“, допълва изданието.
„Междувременно Агенцията за финансов надзор състави 10 акта за нарушения във врачанската държавна болница. При проверка на инспекцията били установени общо 67 нарушения на Закона за обществените поръчки, свързани с доставката на медицински консумативи, лекарства и извънгаранционна поддръжка на техниката. Установени били и 14 непроведени или неоснователно проведени обществени поръчки за близо 4 млн. лв.“, пише още вестникът.
Друга болница е във фокуса на вниманието на „Труд“. „Персоналът в болницата в Ловеч все още не е получил възнагражденията си за декември месец. Заплатите си медиците трябваше да вземат преди Великден. Тъй като превод на заплати не е имало, в четвъртък лекарите и сестрите от лечебното заведение излязоха на 30-минутен протест“, пише ежедневникът.
„Причина за забавените плащания е, че все още не е отпуснат договореният със столичната болница "Св. Иван Рилски" кредит от 300 000 лева за заплати. Процедурата се бави, тъй като е необходимо разрешение на принципала в лицето на министъра на здравеопазването относно договорните отношения между двете лечебни заведения“, допълва публикацията.
Проблемите около реформата в ТЕЛК продължават да занимават пресата. В „Сега“ четем: „Диалогът е възстановен, но разбирателство - няма. По много въпроси ние сме на диаметрално противоположни позиции. Чакат ни нови срещи и дълъг диалог“. Това каза Васил Долапчиев, председател на Съюза на слепите, след края на продължителната и тежка работна среща между представители на организациите на хората с увреждания и министър Бисер Петков. Неговата концепция за реформа в сектора, която вече е в Народното събрание, ще бъде замразена. Ще се създадат работни групи, които ще търсят възможни решения на всички спорни въпроси. Тук най-проблемно е разделянето на експертизата на две - медицинска и за работоспособността“, пише изданието.
„Концепцията на Петков обаче остава на заден план, а първо ще се работи по другия, още по-спорен документ - наредбата на МЗ за медицинската експертиза. Промените в нея бяха оттеглени по нареждане на премиера Борисов. Те предвиждаха процент за намалена работоспособност да се дава само за основното заболяване, което щеше да остави половината хора с увреждания без инвалидни пенсии и други придобивки“, припомня изданието.
„На този фон вицепремиерът Валери Симеонов даде заявка, че няма да отстъпи от предизборните си обещания. Тук вече се очертава противоречие между неговите думи и уверенията на премиера Борисов, че няма да се отнема сегашният бюджет от 1.7 млрд. лв. за инвалидни пенсии от хората с увреждания. Симеонов подчерта, че по този въпрос има нужда от доуточнения. „Нещо не се разбрахме. Няма как всички освободени средства да останат в сектора. Част от тях ще бъдат пренасочени в други посоки“, заяви Симеонов, който смята да увеличава пенсиите с икономии от фалшиви инвалиди. „Едно говорим, друго става“, възмутиха се представители на хората с увреждания. Петков пък продължава да приглася на премиера - че целта не е да се намалят средствата за подкрепа на хората с увреждания, а те да се разпределят по-справедливо“, разказва още публикацията.
че целта не е да се намалят средствата за подкрепа на хората с увреждания, а те да се разпределят по-справедливо“ Ми справедливо де -една част на Баце за асфалт и една част за инвалидите - по братски