„163 млн. лв. ще бъдат осигурени за модернизация на сградите и оборудването в системата на спешната помощ. Това става ясно от писмен отговор на здравния министър проф. Николай Петров до депутат ката от „Обединени патриоти” Нина Миткова”, пише днес „24 часа”.
„Дейностите ще обхванат спешните отделения на 34 лечебни заведения, 27 центъра за спешна медицинска помощ и разкритите към тях над 204 филиали и изнесени екипи.
Парите ще бъдат отпуснати по Оперативна програма „Региони в растеж” и нейната Приоритетна ос 4 „Регионална здравна инфраструктура”, допълва изданието и информира: „В момента се подготвя инвестиционният проект, който МЗ трябва да внесе до края на годината. Той се пише в съответствие с Националната програма за развитие „България 2020”, Националната здравна стратегия 2020, концепцията за развитие на спешната помощ и други приети от правителството документи, обяснява в отговора си проф. Петров.”
„Монитор” се спира на изоставените в болница новородени в Пловдив. „Осем бебета са били зарязани от майките си в родилните отделения в Пловдив от началото на тази година до момента. Други 29 пеленачета обаче са били задържани от родилките, които са били убедени от социални служители да не изоставят рожбите си. Това съобщи зам.-кметът Георги Титюков. Той уточни, че изоставените бебета са били настанени в приемни семейства в областта”, пише изданието.
„Усилията ни са насочени към убеждаване на майките да не изоставят децата си. Идеята е, че ако около шест месеца бебето остане при нея, тя се привързва и не го изоставя”, казва зам.-кметът. Програмата, при която социални работници работят с майки, които са решили да изоставят бебетата си, работи в Пловдив от няколко години.
Основният контингент на програмата са непълнолетни родилки, многодетни или самотни майки, а също и такива, които употребяват наркотици или са толкова бедни, че от немотия решават да не вземат рожбата си вкъщи. Ако някоя майка в родилното признае пред акушерките, че иска да изостави бебето си, с нея моментално започват да работят социалните. При подаден сигнал специалистите реагират до 4 часа, като започват разговори с родилката и й обещават различни форми на подкрепа”, допълва публикацията.
„Телеграф” информира за освобождаване на арестуваните миналата седмица в столична аптека. „Софийският градски съд освободи задържаните в софийска аптека заради вземане на лекарства без зелена рецепта. Според магистратите няма обосновано предположение, че те са извършители на престъпление. Освен това не е изследвано колко са рискови лекарствата, които са си закупили”, информира ежедневникът.
„На 3 август полицаи нахлуха в аптека на столичната ул. „Габрово” след сигнал, че там се продават лекарства, които са наркотични и задължително трябва да са с рецепта. Ченгетата задържаха собствениците - бившия техен колега Далин Дилов, жена му Атанаска и двама клиенти - Владимир Бонев и Валери Атанасов. Според разследващите те са търгували с ксанакс, морфин, лексотан и ривотрил. Купувачите били предимно наркомани, които се дрогирали още в района на аптеката”, припомня материалът.
„Труд” пък съобщава за влязъл в затвора крадец. „Крадец-карък, специализиран в обири на лекарски кабинети, отново влезе в затвора. Крум К. (34 г.) от Шумен е наказан с 10 месеца лишаване от свобода ефективно за влизането си в Комплексния онкологичен център в Шумен, откъдето открадна лаптоп в средата на юли.
Трябва да търпи наказанието при строг режим, гласи определението на Районния съд в града. До развръзката се стигна, след като апашът е признал вина, върнал е лаптопа на стойност 550 лв. и е сключил споразумение с прокуратурата”, четем във вестника.
„Това му е поне пети набег в лекарски кабинет. През 2015 г. Крум имаше серия от нападения. Тогава беше влязъл в докторска стая в новата поликлиника, взе лаптоп, продаде го и си купи храна. Автор е и на две кражби на чанти на шуменски докторки”, разказва вестникът.
Kur za Tikov !