„50 млн. лв. годишно плаща НЗОК за интензивното лечение на пациентите, коментира за БНР управителят на касата проф. Камен Плочев. Освен за лекарства най-голям преразход в бюджета на касата е именно интензивното лечение”, четем днес в „Телеграф”.
„Когато това се плащаше от Министерството на здравеопазването, разходите за година бяха 8 млн., а сега към НЗОК струва 50 млн., тъй като пътеките са скъпи. Направихме анализ и се установи, че невинаги се приемат за лечение в тези отделения хора, които са в животозастрашаващо състояние. Ние сме поставили проблема пряко на масата”, обясни проф. Плочев”, допълва вестникът.
„24 часа” се спира на натовареността на спешното отделение на университетската „Св. Георги”. „Пациенти припадат от дълго чакане пред кабинетите в спешното отделение на университетската болница „Св. Георги” в Пловдив, установи репортерска проверка.
Лечебното заведение изнемогва от болни. Хора в тежко състояние са принудени да чакат дълго в коридора, докато бъдат приети”, пише вестникът.
„От УМБАЛ „Св. Георги” обясниха, че са спазени медицинските стандарти за дежурствата. В ортопедичния и хирургичния кабинет били по трима лекари, а във вътрешния - един. На денонощие през тях преминавали около 180-200 души.
Толкова се преглеждали и в детското спешно отделение. Струпванията били обикновено в късния следобед и нощем, тъй като тогава джипитата вече не работят.
„Екипите прецизират кои пациенти да бъдат приети най-напред. Има застрашаващи живота състояния и други, които не отговарят на условията за неотложност”, казват от здравното заведение”, пише още изданието.
„Монитор” пък отразява онкологичната заболеваемост в контекста на Световния ден за борба с рака, който бе отбелязан вчера. „Броя на заболелите от рак през последните години значително нараства, като по последни официални данни на всеки два дни са регистрирани по 3 новозаболели. Това се казва в анализ на РЗОК-Смолян, публикуван в Световния ден за борба с рака - 4 февруари. Общият брой на регистрираните болни от онкологични заболявания са 4019 при 3896 през 2012 г. Продължават да боледуват повече жените - 61,4% , а новите случаи да са по-често при мъжете - 53% за 2016 г., сочат още данните от Здравната инспекция в Смолян”, четем в ежедневника.
„Броят на всички болни спрямо 100 хиляди население, нараства но остава под средната за страната. През 2016 г. е 3636,7, с 356,6 повече от 2012 г ., при 4036 за България”, отчита публикацията.
„В България всяка година се откриват над 36 000 нови случая - по около 100 на ден. На значителното повишаване на заболеваемостта и смъртността от онкологични заболявания в нашата страна и в други страни в Европа се противопоставят данните от страни като САЩ, Великобритания и Скандинавските страни, в които се отчита намаляване на смъртността от рак на белите дробове, на гърдата и рак на маточната шийка в резултат на ефективен контрол върху тютюнопушенето и прилагане на скринингови програми за ранно откриване на рак на гърдата и маточната шийка”, пише още вестникът.
Струпванията били обикновено в късния следобед и нощем, тъй като тогава джипитата вече не работят. Мда, а разни галфони не искат да има лични лекари. ха-ха-ха. Много ми е интересно какво ще стане при спиране на работа на ОПЛ за една седмица . Щото наглите пролетарии искали да ходят само на тесни специалисти. Ми ходете, вземете си спални чували и чакайте Годо
Струпванията били обикновено в късния следобед и нощем, тъй като тогава джипитата вече не работят. Мда, а разни галфони не искат да има лични лекари. ха-ха-ха. Много ми е интересно какво ще стане при спиране на работа на ОПЛ за една седмица . Щото наглите пролетарии искали да ходят само на тесни специалисти. Ми ходете, вземете си спални чували и чакайте Годо
„Екипите прецизират кои пациенти да бъдат приети най-напред. Има застрашаващи живота състояния и други, които не отговарят на условията за неотложност”, казват от здравното заведение. ---------------------------------------------------------------------- Ами тези,които не са спешни да си плащат.И натовареността ще падне с две трети.
къде са тия условия ? - написани и влезли в употреба