!
Сряда, 08 Април 2026
25
юли
 

За първи път в Южна България

Възстановиха анатомично счупена тазобедрена става в УМБАЛ "Св. Георги"

Благодарение на операцията 51-годишен пациент е спасен от бъдеща бързоразвиваща се коксартроза

Понеделник, 25 Юли 2016 | 15:08:25


Екип от лекари от Клиниката по ортопедия и травматология (КОТ) и от клиниката по съдова хирургия на У

Екип от лекари от Клиниката по ортопедия и травматология (КОТ) и от клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ „Свети Георги“ извършиха уникална за Пловдив и Южна България разширена операция за анатомично възстановяване на счупена тазобедрена става. Новината съобщи началникът на КОТ проф. д-р Владимир Ставрев.

Извършената хирургична интервенция е спасила тазобедрената става на 51-годишен пациент от бъдеща бързоразвиваща се коксартроза. Пациентът е пострадал при падане от голяма височина. По стария метод на лечение той е трябвало да остане на директна екстензия в продължение на 45-60 дни, което обаче след време води до анатомично износване на таза, обясни проф. Ставрев.

Фрактурата е фиксирана с плака през илиоингвинален достъп – непосредствено под бедрените кръвоносни съдове, и лекарите са преминали през т.нар. „короната на смъртта“. В тази зона кръвоносните съдове са по-големи, което прави операцията високорискова, обясни проф. Ставрев. Той уточни, че при евентуално засягане на бедрената артерия или вена кръвозагубата ще бъде приблизително литър и половина за две минути, което може да се окаже фатално за пациента.

Заради сложността на операцията като цяло и заради опасността за кръвоносните съдове се е наложило към екипа от ортопеди да се присъедини и съдов хирург. Операцията е водил д-р Иван Чирпъков от КОТ, асистенти са били ортопедите д-р Йовко Червенков и д-р Георги Минев и съдовият хирург д-р Яни Захариев. В екипа участва и анестезиологът доц. д-р Маргарита Кадийска от Клиниката по анестезиология и интезивно лечение на УМБАЛ „Свети Георги“.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
pGMD


Всичко за коронавируса
Още новини
НЗОК ще мери удовлетвореността на пациентите през НЗИС
07.04.2026 17:41:36 Надежда Ненова

НЗОК ще мери удовлетвореността на пациентите през НЗИС

Има съгласие между всички заинтересовани страни – съсловни, пациентски организации, МЗ, НЗО ...

Проф. Търнев: Много от редките болести все още остават невидими
07.04.2026 17:18:05 Надежда Ненова

Проф. Търнев: Много от редките болести все още остават невидими

Със създаването на експертните центрове се създадоха възможности за ранна диагностика на много от ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...