Четвъртък, 20 Март 2025
02
юни
 

В Германия искат стоматологичните услуги да не се реимбурсират

Петък, 02 Юни 2023 | 14:30:06


Като мярка срещу нарастващите дефицити в системата за здравно осигуряване мениджърът на германския здравноосигурителен фонд И Ка Ка (IKK) Ралф Хермес предлага драстични идеи за спестяване при реимбурсирането на медицински услуги. Той призовава за иконо

Като мярка срещу нарастващите дефицити в системата за здравно осигуряване мениджърът на германския здравноосигурителен фонд И Ка Ка (IKK) Ралф Хермес предлага драстични идеи за спестяване при реимбурсирането на медицински услуги. Той призовава за икономии в три области: стоматологично лечение, зъбни протези и хомеопатия. Това съобщи електронното издание на германското списание "Шпигел", цитирано от БТА.

"Би било подходящо, предвид ситуацията, да премахнем всички стоматологични грижи от каталога на услугите", каза пред изданието Хермес, чиято здравноосигурителна компания има около 300 000 осигурени лица. Нарастващите разходи за здравеопазване тласкат системата до нейните пределни възможности, затова съкращенията на обезщетенията "не трябва да бъдат табу, а алтернатива", смята той.

Миналата година държавните здравноосигурителни каси в Германия са похарчили 13 милиарда евро за зъболечение, включително пломби, лечение на коренови канали и прегледи. Като цяло през миналата година разходите на здравната система в Германия са близо 263,41 милиарда евро. Германия има една от най-скъпите здравни системи в света, но според експерти, това не води до по-добри грижи. Потенциал за спестяване на средства те виждат предимно в болниците, защото в страната се използва много повече болнично, отколкото амбулаторно лечение, което обикновено е по-евтино.

Федералният министър на здравеопазването Карл Лаутербах, който работи върху болнична реформа и финансовaта реформа в здравното осигуряване, отхвърли съкращаване на предложените от Хермес плащания. "Няма да има съкращения на обезщетенията", отговори министърът в "Туитър" (Twitter).

Хермес аргументира предложението си с това, че "все повече и повече пари се предоставят за системата", което забавя спешно необходимите структурни реформи. Лечението на зъбите, например, може да бъде силно повлияно от превенцията и здравноосигурителните компании би трябвало да обърнат по-голямо внимание на това. "Злополуките без ваша вина и сериозните заболявания са изключения, при които разходите трябва да продължат да се покриват от задължителната здравна вноска, казва той. Всеки, който мие зъбите си правилно два пъти на ден, "почти няма проблеми", твърди той. Осигурените лица освен това имат и възможност за сключване на частна застраховка.

Според "Шпигел" обаче данните на Националната асоциация на задължителните здравноосигурителни фондове показват, че финансовото състояние на здравноосигурителните фондове ще се подобри през следващата година. Асоциацията приема дефицит между 3,5 и 7 млрд. евро през 2024 г. вместо очакваните преди това от управляващата коалиция на Социалдемократическата партия (ГСДП), Свободно демократическата партия (СДП) и "Зелените" около 8 млрд. евро. Без допълнителни мерки това би означавало увеличение на ставките на допълнителните вноски с 0,2 до 0,4 процента. През настоящата година недостигът на финансиране се очаква да бъде 17 млрд. евро.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
*DkR


Всичко за коронавируса
Още новини
Окончателно: Приеха бюджета на НЗОК за 2025 г. (Допълнена)
19.03.2025 20:40:22 Надежда Ненова

Окончателно: Приеха бюджета на НЗОК за 2025 г. (Допълнена)

След близо 6-часови дебати народните представители окончателно приеха Закона за бюджета на НЗОК з ...

Единният отговор на ЕС по достъпа до лекарства трябва да отчита спецификите на държавите
19.03.2025 17:36:42

Единният отговор на ЕС по достъпа до лекарства трябва да отчита спецификите на държавите

Министерският съвет одобри позицията на България и мандата за нейното представяне в неформално за ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...