Четвъртък, 20 Март 2025
06
ноем
1
 

В ИСУЛ въвеждат нов вид интервенции при напреднали тумори на главата и шията

Понеделник, 06 Ноември 2023 | 17:29:56
1

Клиниката по УНГ болести на УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ“ въведе като рутинна практика всички видове реконструкции при лечението на дефекти поради напреднали тумори в областта на главата и шията със съвременни технологии, съобщиха от лечебно

Клиниката по УНГ болести на УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ“ въведе като рутинна практика всички видове реконструкции при лечението на дефекти поради напреднали тумори в областта на главата и шията със съвременни технологии, съобщиха от лечебното заведение.

Сложните интервенции позволяват пациенти, които в други случаи биха били определяни като неоперабилни, да бъдат радикално оперирани, а при някои от тях да бъдат запазвани говорът и гълтателната функция, уточняват от там.

При този тип операции тъканта, която е изрязана от език, устна кухина или гълтач може да бъде заместена с тъкан от ръката или крака.

„В онкохирургията, когато трябва да се отстранят по-големи тумори, основната концепция е на първо място да се премахне радикално туморът, но на второ място, ако имаме възможност, трябва максимално да запазим функцията на хранене, дишане и говор“, обяснява доц. Тодор Попов, ръководител на екипа, провел такава интервенция. в клиниката.

За да се осъществи интервенцията се взема участък от предмишницата, който се отрязва заедно с част от хранещата го артерия и вена радиалис. Качва се в оперативното ложе на шията или устната кухина, където се е оформил дефект заради премахнатия тумор. Прави се изключително фин микросъдов шев – вената е под 1 мм като се работи изцяло под микроскоп на максимално увеличение. Самата присадка се захранва от кръвоносните съдове на шията. Това позволява много по-голяма свобода при реконструкцията на езика, устна кухина и гълтача.

Доц. Попов уточнява, че операцията има и своите контраиндикации: „Трябва туморът да не е обхванал вътрешната сънна артерия – не че не можем да реконструираме и сънна артерия, но прогнозата в тези случаи е песимистична, за съжаление и в световен мащаб е прието тези пациенти да бъдат насочвани за системна терапия“, казва той.

Второто задължително условие е пациентът да е психически подготвен, че му предстои дълъг и труден възстановителен процес, както и да разчита на подкрепа и разбиране от семейството си. По думите му, интервенцията е много продължителна – над 9 часа.

На Националния конгрес по УНГ болести доц. Попов представи постигнатите досега резултати при този тип интервенции, които са много обнадеждаващи. Те категорично показват увеличение на продължителността на живота и качеството на живот на пациентите. Половината от пациентите нямат рецидив при 2-годишно проследяване (при този тип карциноми рецидивите са до втората година). При 40% от болните е достигната 5-годишна преживяемост, т.е. лекарите могат да удължат живота на почти всеки втори пациент.

„Става въпрос за карциноми в много напреднал стадий“, подчертава специалистът.

Доц. Попов обаче отбелязва, че има сериозен проблем със заплащането на интервенцията, защото НЗОК не прави разлика между рутинна интервенция и тази операция, която продължава цял ден, ангажира огромен ресурс от хора, ангажира материалната база на клиниката, тъй като се осъществява на няколко операционни маси, включва много използването на различни сетове от инструменти.

„Целият труд е за сметка на лекарите и сестрите и вместо да носи приходи за клиниката, по-скоро генерира загуби“, коментира той.

Според доц. Попов съществува проблем с остойностяването на клиничните пътеки при УНГ болестите като цяло.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
H%zN

Гост 06.11.2023 20:33:41

Да, наистина съществува проблем при оценката на УНГ пътеките! Но той е заложен отдавна според мен. Ако се преборите с арменското лоби в лицевочелюстната, ще ви поздравим!


Всичко за коронавируса
Още новини
През 2024 г. средната заплата на лекарите в държавните болници е била 1998 лв.
20.03.2025 17:22:40

През 2024 г. средната заплата на лекарите в държавните болници е била 1998 лв.

Министерство на здравеопазването е предприело действия за стартиране на преговорите по Колективни ...

Скрининг за риска от туберкулоза в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“
20.03.2025 16:54:58

Скрининг за риска от туберкулоза в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“

Седмица на отворените врати за туберкулоза организира кърджалийската МБАЛ „Д-р Атанас Дафов ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...