В Интензивния сектор към Клиниката по неонатология в Специализираната болница за активно лечение по акушерство и гинекология „Майчин дом“ беше открит Сектор за кенгуру-грижа за преждевременно родените бебета.
"Трябва да минем на по-високо ниво на психологическа подкрепа за родителите и нашата клиника ще се справи. Ще разработим програма за обучение на родителите за грижа за недоносените си деца, за да бъдат спокойни и да знаят, че могат да се справят с предизвикателствата в отглеждането на рисково новородено дете", каза пред bTV проф. Боряна Слънчева, неонатолог в клиниката.
По думите ѝ в сектора за кенгуру-грижата ще бъдат настанявани деца, които са в стабилно състояние, около 10 дни преди изписването им. Майките на бебетата ще могат да бъдат с тях денонощно.
Секторът за кенгуру-грижа ще разполага с 11 стаи и зала за реанимация. Стаите ще бъдат оборудвани с легла за родителите и с апаратура за бебето.
Средногодишно в интензивното отделение на „Майчин дом“ се лекуват 650-850 рискови новородени деца, голяма част от които са родени преди определената крайна дата за раждането им.
Кенгуру-грижата се въвежда за пръв път в Богота, Колумбия през 1978 г. заради липса на достатъчно кувьози, необходими за недоносените бебета. С метода, заместващ липсващата апаратура, бебето се поставя голо върху гърдите на майката - кожа до кожа, и резултатите са показали, че се постига оптималната телесна температура, по-равномерно дишане, а нуждите от допълнителен кислород и апаратно подпомагане намалява.
Добър ден, приятели! Лек и спорен ден! Какво казва Тошко Йорданов? "Заплатата ми е само 7-8 ХИЛЯДИ лева, и то когато е "най-спаднала". Не знам точно колко е!".