Кабинет за предоперативна диагностика и лечение на анемичен синдром работи в Медицински център „Лозенец“, съобщиха от лечебното заведение.
Консултациите се извършват от д-р Николай Увалиев, началник на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение.
Анемията е често срещана при пациенти, на които им предстои хирургична интервенция и варира в зависимост от вида на хирургичната намеса.
Данните сочат, че преди операция около 39% от пациентите, на които предстои хирургично лечение, имат анемичен синдром.
В зависимост от типа на интервенцията, предоперативната анемия се среща при 44% от пациентите при хирургия на дебелото черво, 32% при сърдечната, 28% при урологичната, 48% при гинекологичната, 47% при васкуларната и 20% при ортопедичната хирургия.
Ниските стойности на хемоглобина преди оперативна интервенция са риск за извършване на преливане на биологични продукти (еритроцитен концентрат, прясно замразена плазма и тромбоцитен концентрат) и са предпоставка за лош клиничен резултат, категорични са специалистите.
Връзката между тежестта на анемията и клиничния изход е важен фактор при всички видове хирургична намеса. Пациентите трябва да бъдат информирани за влиянието на анемията върху риска от лош клиничен резултат, посочват те.
Предоперативната анемия е независим рисков фактор за повишен риск от следоперативни усложнения, удължаване на болничния престой и повишаване на смъртността.
Оценката за наличието и тежестта на анемичния синдром е задължителна за всеки пациент, на който предстои планова операция.
Препоръчителното време за оценка и лечение на анемията предоперативно е 4 седмици преди интервенцията. Всички пациенти с анемия трябва да бъдат оценени за причината за анемичния синдром.
Много важно е да се идентифицира железния дефицит, включително при пациенти с анемия от възпалителен произход (или анемия при хронични заболявания). Пациентите с желязодефицитна анемия трябва да се оценяват за причината за железния дефицит, докато тези с нормален железен статус, трябва да се оценяват за допълнителни причини за анемия (бъбречни заболявания, първични хематологични заболявания, хранителни дефицити).
Консултациите се извършват от д-р Николай Увалиев в Медицински център „Лозенец“, ул.“ Козяк“ № 1 ет. 1, Кабинет № 3, всеки понеделник, сряда и четвъртък, от 17.00 до 19.00 ч. Приемът е платен, уточняват оттам.
Д-р Увалиев е началник на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение, доказан специалист с дългогодишен опит в лечението на критичноболни. През целия си професионален живот е бил анестезиолог и интензивен терапевт. Преди присъединяването си към екипа на болница „Лозенец“, в продължение на две години оглавява Отделението по анестезиология и интензивно лечение в УМБАЛ “Аджибадем Сити Клиник Център Младост“, София.
Бил е завеждащ ОАИЛ на бургаската Кардиохирургична болница-„Понтика“, както и ръководител на Отделението по анестезиология и интензивно лечение в “Аджибадем Сити Клиник”-Бургас.
Към колегата НЕ-хематолог! Хайде колега всяка жаба да си знае гьола!Ние не Ви учим на реанимация и Вие оставете анемичния синдром на ХЕМАТОЛОЗИТЕ!
Най - накрая и у нас