Екипът на Центъра за върхови постижения в трансплантацията на органи (OTCE) в Рияд, част от Специализираната болница с изследователски център King Faisal (KFSH&RC) обяви, че е извършил успешно първата в света напълно роботизирана чернодробна трансплантация, информира pharmatimes.com.
Центърът е водещ в предоставянето на високоспециализирани здравни услуги в целия Близък изток и е утвърден като световен лидер в минималноинвазивната трансплантационна хирургия.
Проф. Дитер Брьоринг, изпълнителен директор на OTCE в KFSH&RC коментира успеха на екипа си:
„С това забележително постижение ние от KFSH&RC потвърждаваме нашия ангажимент да разширим границите на медицинските иновации и да подобрим качеството на здравните услуги, предлагани на пациентите по целия свят. Успешното прилагане на напълно роботизирани чернодробни трансплантации бележи ключов момент в историята на трансплантацията на органи и твърдо позиционира KFSH&RC като световен водещ център в тази област“.
Пациентът е 66-годишен мъж от Саудитска Арабия и е лекуван поради агресивна форма на неалкохолна чернодробна стеатоза, чернодробна цироза и хепатоцелуларен карцином.
Той е бил опериран на 4 септември т.г. и изписан два дни по-късно - на 6 септември. Един месец по-късно той се чувства добре и лекарите смятат, че се възстановява безпроблемно.
Подходът, възприет от екипа на центъра в Рияд има за цел да предостави на пациентите интервенция с по-малки разрези, намалено време за възстановяване и значително по-ниска честота на усложненията като инфекции или хирургични проблеми, какъвто риск има и при хибридния подход.
Традиционната чернодробна трансплантация обикновено включва големи разрези, което може да доведе до продължителен болничен престой и дискомфорт на пациента, припомнят оттам. Тези операции също така могат да доведат до усложнения в до 50% от случаите.
Центърът в Рияд е утвърден като място за обучение за роботизирана трансплантационна хирургия, а а болницата King Faisal си сътрудничи активно с други медицински институции, като насърчава обмена на знания в тази област, а така също и да подобри разбирането за предимствата на минимално инвазивните трансплантационни процедури в световен мащаб.
През август тази година в KFSH&RC бе осъществена операция с модерна роботизирана технология за имплантиране на електроди в мозъка на пациент с рефрактерна епилепсия. Това беше първата процедура, извършвана някога в Близкия изток с използване на роботизирана технология за идентифициране на огнища на епилепсия.