До края на юни всеки здравноосигурен може да смени личния си лекар, но при драстичното намаляване на броя им това се оказва мисия невъзможна, информира БНТ. В Русе личните лекари са намалели с над 40% - в момента те са 86 при 146 през 2000 година. Практиките са запълнени и не приемат нови пациенти.
Айлин Еминова дълго търсила за себе си и за детето си общопрактикуващ лекар.
„В Русе трудно се намират лични лекари. Още в началото на бременността почнах да си търся и намерих след като родих личен лекар. Не приемат всички лекари вече, отказват“, коментира Еминова.
За последните 5 години са регистрирани само трима нови общопрактикуващи лекари. „Твърде малко е на база на това, че те намаляват. В смисъл – повече са тези, които прекратяват практика поради една или друга причина – поради навършване на пенсионна възраст, заради смърт на общопрактикуващия лекар, имаме прекратени 2 договора на двама ОПЛ, които откриха практика за специализирана извънболнична медицинска помощ“, обясни Живка Георгиева, началник на отдел „Извънболнична помощ“ в РЗОК – Русе.
Специалността е непривлекателна най-вече заради голямата натовареност – да са на разположение 24 часа, както и конфликтните ситуации.
„Те са на първа линия и първият лекар, с който се сблъсква пациента, това е общопрактикуващия лекар. Неразбирането на част от пациентите, че общопрактикуващите лекари не са такива, които само да раздават направления“, допълни тя.
Д-р Айрин Сюлейман е общопрактикуващ лекар от 6 месеца. Тя е само на 27 години. Преди това 3 години е работила в друга практика. И е от малкото, които записват нови пациенти.
„Приятелка ми я препоръча, която е доволна“, сподели Теодора Маркова.
Въпреки натовареността, д-р Сюлейман има желанието и ентусиазма да работи.
„Труден е процесът, бих казала, много стъпки, всичко е ново, макар и да бях малко запозната с процеса. Работата при нас е непредвидима, риска винаги го има, отговорността на 100% я има. Но когато си обичаме работата, всичко си заслужава просто“, категорична е д-р Сюлейман.
В русенска област няма незаети практики, включително и по селата. Но ако броят на личните лекари продължава да намалява, в един момент може да се окаже, че има здравноосигурени без достъп до медицинска помощ.
Зная Колега, но лудите движат прогреса! Ти като си с F31 да не би да си много умен?
Този въоръжен боклук пак ли изпълзя от нафталина!!! Злоба много си натрупал Старче и тя ще те съсипе..как ли те търпят пациентите?
F20 e кодът за шизофрения съгласно Международната Класификация на Болестите, глупако.
Имате 4-5 години до краха на фалшивата ви здравно-осигурителна система на другарите Костов-Семерджиев ,която е със смешни параметри откъм здравни вснски кой платил кой не и в резултат смешни -плащания на лекарите заети в нея. При 15-20% закрити практики останалите оФце останали да работят с монополиста НЗОК няма да може да се справят със безобразния поток и консумация , пациенти и прегледи по 50 на ден Това да ви е ясно. Нито има регламентирано време за прегледи като минути, нито има регламентиран брой максимален брой прегледи за 8 часов работен ден, нито пък някой плаща 80-85% от дейността на личните лекари. Нито НЗОК, нито пациента Нито пък има такова понятие в ЕС -24 часов работен ден. Само много големи идиоти не се замислят, че това е НРУШЕНИЕ НА ЧОВЕЕШКИТЕ ПРАВА в ЕС и се наказва по европейското законодателство за всеки кретен позволяващ си да казва "24 часов труд'. Приятно търсене на лекари за които да се закачите за да ги тормозите още и още. Баламите ще намаляват с всеки месец. 35 години НУЛА(0) европейски реформи в сектора .Време е за плащане на това буквално...
Няма страшно, спокойно можете да се записвате при "воините на светлината" - при подполковника и тимаджийския брокер!